Liga protiv raka Pula ove godine obilježava 50 godina postojanja i rada. Ova će se lijepa okrugla obljetnica pulske Lige protiv raka obilježiti danas u 18 sati svečanom akademijom u prostoru Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Pula. No, bila je to i prigoda da se u Ligi prisjete svojim postignuća tijekom pet desetljeća rada.
Prvi onkološki dispanzer
"Danas je svakome potpuno jasno da je rano otkrivanje i liječenje raka, kao i briga za bolesnike od raka, problem tako kompleksan i velik da ne može ostati samo u centru interesa zdravstvene službe, već se za ovaj problem mora zainteresirati čitava društvena zajednica i povesti široke akcije, a naročito se u tim akcijama treba očitovati dobrovoljnost i humanost", rekao je u studenom 1966. akademik Ivo Padovan u svojem izlaganju na osnivačkoj skupštini nacionalne Lige za borbu protiv raka u Zagrebu. Prihvaćajući ideje akademika Padovana, već 1967. osniva se i Liga protiv raka Pula, na inicijativu prim. dr. Ivice Ružičke i prim. dr. Pavla Kosa
Prisjećajući se 50 godina rada, iz Lige ističu da su glavna područja njihovog djelovanja u prve dvije godine bila zdravstveno prosvjećivanje građanstva i omasovljenje članstva. Liga je zajedno s Crvenim križem intenzivno radila na zdravstvenom prosvjećivanju kroz stručna predavanja, radio emisije, stručne članke, informativne letke i drugo. Brojna predavanja održavana su u školama, radnim organizacijama, mjesnim zajednicama, uređivani su izlozi prodavaonica prigodnim sadržajima, a u suradnji s učenicima Medicinske škole organizirani su tečajevi za samopregled dojki.
Pulska podružnica Lige postigla je u svom radu značajna ostvarenja na lokalnoj razini. Tako je prvi Onkološki dispanzer pulske Opće bolnice osnovan upravo na inicijativu Lige 31. siječnja 1969., čime je omogućeno pravovremeno liječenje raka zahvaljujući sustavnim sistematskim pregledima građanstva. Masovni sistematski pregledi obuhvaćali su fluorografsko snimanje pluća, ginekološke preglede i preglede dojki, a zatim su pokrenuti i sistematski pregledi debelog crijeva primjenom Hemodetekt testa. Liga potiče i sudjeluje u nabavi prvog mamomat uređaja koji je bio smješten u prostoru Onkološkog dispanzera, čime su stvoreni uvjeti za rad prve Ambulante za dojku (1979.) i ambulante za citodijagnostiku. Od osnutka Onkološkog dispanzera, pa do 1996. godine, jednom mjesečno u ambulantu za kemoterapiju dolazili su onkolozi iz Zavoda za radioterapiju i onkologiju KBC Rijeka te se kontinuirano vodila briga o socijalno ugroženim i terminalnim onkološkim bolesnicima i pružala im se pomoć u suradnji s Crvenim križem i Službom za socijalnu skrb.
Đoserov memorijal
Od 1987. godine Liga je pokrovitelj Memorijala Serđo Blažić Đoser kojeg organiziraju Malo-nogometni klub "Park avenija 69" i grupa "Atomsko sklonište". Kao što je poznato, Đoser je bio skladatelj i pjevač Atomskog skloništa, a njegov životni put završio je prerano, u 36. godini, kada je Đoser nažalost izgubio veliku bitku s malignom bolešću. Budući da je ujedno bio i veliki zaljubljenik u mali nogomet, njegovi prijatelji iz MNK "Park avenija 69" odlučili su mu posvetiti jedan dan u godini i tako je rođen Đoserov memorijal, glazbeno-sportska humanitarna manifestacija. Od 1987. do 2007. održano je 20 memorijala, a zahvaljujući prihodima od prodanih ulaznica i drugim donacijama uređen je prostor dviju onkoloških ambulanti i dviju ambulanti za kemoterapiju. Sudjelovalo se u nabavci novog mamografa, nabavljeni su fiberbronhoskop, gastroskop, infuzomati, dva kompjutora za onkološke ambulante, radio-kazetofoni za dnevnu bolnicu, aparat za limfnu drenažu i mnogi drugi. Liga je sudjelovala i kasnije u opremanju i uređenju prostora onkoloških ambulanti i dnevne bolnice kada su preseljeni u zgradu bolnice u Negrijevoj, a jednako tako od samih su osnutaka sudjelovali i u educiranju medicinskih djelatnika za rad na svim nabavljenim uređajima.
Liga protiv raka zajedno sa Klubom žena Gea dobila je prostor od Grada Pule na lokaciji na kojoj i danas djeluju, u Nobileovoj 1. Tijekom narednih se godina osnivaju i klubovi onkoloških bolesnika (Stoma i Klub laringektomiranih), intenzivira se rad Psihološkog savjetovališta za onkološke bolesnike, počinje distribucija vlasulja u suradnji s firmom Quince iz Zagreba i proteza silikonskih dojki i grudnjaka u suradnji sa Stoma medicalom iz Zagreba. Tri volonterke pohađaju tečaj programa "Vrijeme oporavka - pogled u budućnost" i aktivno se uključuju u pomaganje ženama s karcinomom dojke.
Učenici - volonteri
Svjesni potrebe građana da im se pruži adekvatna palijativna skrb, 2005. godine tri članice Lige završile su edukaciju o njezi terminalnih bolesnika u Londonu, a već slijedeće godine Liga organizira prve tečajeve za volontere palijativne skrbi u Puli. Tečajevi se nastavljaju iz godine u godinu i osim Pule šire se na Labin, Poreč i Rovinj. Do sada je educirano 250 nezdravstvenih volontera koji se uključuju u rad domova za stare i nemoćne te u obitelji terminalnih bolesnika. Kako je istaknula dugogodišnja predsjednica pulske podružnice Lige Danica Kuzmanović, velikim uspjehom smatraju uključivanje na spomenuti tečaj kompletna dva razreda učenika Medicinske škole prije dvije godine. Po završetku tečaja, 17 učenika se uključilo u volonterske aktivnosti na Onkološkom odjelu Opće bolnice Pula i u domovima za stare i nemoćne "Alfredo Štiglić" i Sv. Polikarp, a zbog dobrih rezultata, s tom praksom će se nastaviti i dalje.
Budući da se svih tih godina radilo i na senzibilizaciji javnosti te gradskih i županijskih struktura o potrebi adekvatne palijativne skrbi, taj predani rad konačno je urodio plodom 2011. godine kada je osnovana Djelatnost za palijativnu skrb pri Istarskim domovima zdravlja u Puli. Iskustva stečena tijekom godina pretočila su se u rad Mobilnog palijativnog tima Istarske županije koji je postao model rada i u ostalim sredinama diljem Hrvatske.
Za sve ove aktivnosti, programe, ciljeve i zadatke koje je Liga ostvarila u proteklih 50 godina najzaslužniji su prvenstveno osnivači prim. dr. Ivica Ružička i prim. dr. Pavao Kos, te dosadašnji predsjednici Lige dr. Josip Ladavac, Franjo Valentić, Mira Bulf, i, naravno, sadašnja predsjednica Danica Kuzmanović.
Psihološka savjetovališta
U okviru Lige osnovana je i posudionica ortopedskih pomagala za terminalne bolesnike koja djeluje u Ljekarni Grahovac, a inicirali su i osnivanje posudionica i u ljekarnama u Labinu i Pazinu. Uz sav spomenuti rad Lige, njihova možda najznačajnija djelatnost koju provode je zasigurno rehabilitacija onkoloških bolesnika, a ona se provodi kroz Psihološko savjetovalište za onkološke bolesnike koje djeluje pri OB Pula od 2000. godine, ali i rad klubova Lige koji se organiziraju od 2009. godine. (Patricija SOFTIĆ)