Sliku surove svakodnevnice vjerodostojno prikazuju kolone vozila za otkup metala koje se stvaraju ispred pulskog Metisa.
Ono što smo nekad svi nazivali smećem, danas je brojnima dragocjen izvor prihoda. Iz daljine najčišća županija Hrvatske ukazuje na veliku ekološku osviještenost, iz blizine to je borba za puko preživljavanje. A gore i od ovoga - može.
Naime, dosad su fizičke osobe prilikom prodaje metalnog otpada mogle ukupno podići gotovinu u iznosu od najviše 1.450 kuna mjesečno. Kako bi izbjegli propise, snalazili su se dovodeći ostale članove obitelji, rodbinu, prijatelje.
Prema novom pravilniku Zakona o održivom gospodarenju otpadom koji je upravo stupio na snagu, fizičkim osobama odsad se isplaćuje svega stotinu kuna u gotovini po zaprimljenom otpadu, a ostatak na žiro račun. I premda u slučaju uplate na račun nema limita, prodavači otpadnih sirovina negoduju.
- Ovo je katastrofa, nude mi samo stotinu kuna koje sam ionako potrošio na gorivo prikupljajući staro željezo. Najgore od svega, svi su mi računi u blokadi zbog dugova i ne znam kako ću i hoću li uopće moći podići novce, požalio nam jedan Vodnjanac.
Cijene otkupa otpadnih sirovina redovito se mijenjaju prema međunarodnim propisima, a razlike u cijeni mogu dostizati i do nekoliko kuna. Trenutno za kilogram željeza isplaćuje se 1.20 kuna a za lim 0,80 kn. Puno veći iznosi nude se za bakar (31 kn/kg), mesinga (17), prokroma, aluminija i olova (5). (K. TADIJIĆ)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.