Nema poticaja za "štedne" kuce

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Gradnja energetski ucinkovite kuce za mnoge je još uvijek znanstvena fantastika. Da bi se od temelja izgradila kuca koja ce zadovoljiti te standarde nužno je izdvojiti i do 20 posto više sredstava od gradnje "obicne" kuce.

Odlucite li se upustiti u opremanja objekta koji ce, primjerice, imati solarne kolektore za grijanje i potrošnu vodu, termo fasadu ili prozore, što ce kroz duže razdoblje isplatiti i smanjiti pokoju znamenku na racunima, u taj cete se rizik u Istri morati upustiti samostalno i iskljucivo vlastitim novcem. Naime, Istarska županija zasad nije pokrenula inicijativu kojom bi potakla gradane da prilikom gradnje razmišljaju o štednji energije ili pak uvela odredena poticajna sredstva za takvu gradnju.

Situacija nije drugacija ni u ostatku Hrvatske jer na razini države ne postoji sustavna inicijativa poticanja energetski efikasnih proizvoda i sustava. Potvrdio je to UNDP-ov (UN-ov program za razvoj) energetski savjetnik Nacionalnog info-centra za energetsku efikasnost Admir Pajic. Naglasio je da poticanje energetskog sustava ovisi o inicijativama županija koje svoje projekte prijavljuju Fondu za zaštitu okoliša i energetsku ucinkovitost te uz njihovu financijsku pomoc nude sufinanciranje svojim stanovnicima.

- Takve inicijative imale su Zagrebacka i Varaždinska županija, Grad Split i Konavle, ali su se odnosile na solarne sustave, dok za izgradnju niskoenergetskih objekata zasad nije postojao nikakav poticaj. Neke županije i gradovi poticu upotrebu obnovljivih izvora energije u kucanstvima, medutim poticaja za niskoenergetsku gradnju nema i jedino što se na tržištu nudi su povoljniji krediti u nekim financijskim institucijama. Inace, poticaji za obnovljive izvore energije u prosjeku iznose do 40 posto investicije s tim da tih 40 posto maksimalno iznosi 12.500 kuna.

Županije za sada Ministarstvu zaštite okoliša ne dostavljaju podatke o proracunskim sredstvima rezerviranim za izgradnju energetski ucinkovitih objekata. Glasnogovornica Kata Gojevic slaže se da je takva baza potrebna te da ce biti uspostavljena. Po njenim rijecima, osim županija, poticaje preko Fonda za zaštitu okoliša daje i Vlada, a projekti se vrlo cesto realiziraju u suradnji sa županijama i jedinicama lokalne samouprave. Poticaje, tvrdi, daju i županijske odnosno regionalne energetske agencije.

No direktor Istarske regionalne energetske agencije (IRENA) Valter Poropat veli da Županija ne može davati poticaje za projekte korištenja obnovljivih izvora energije ili gradnju EE kuca dok god se sredstva s razine državnog proracuna ne spuste na lokalne i regionalne proracune. (D. BAŠIC-PALKOVIC)

OVO JE SKRACENA VERZIJA TEKSTA. VIŠE PROCITAJTE U TISKANOM IZDANJU OD UTORKA.


Podijeli: Facebook Twiter