Ne sjedajte na motor bez zaštitne opreme

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Suncani i sve topliji dani idealni su za vožnju motociklima i skuterima, što predstavlja slobodnije i puno zabavnije prometovanje, ali donosi i brojne opasnosti.

Vozaci automobila ne vode dovoljno racuna o motociklistima, a posebno skuterašima koji se u prometu krecu najcešce vecom brzinom od za grad dozvoljene. Dovoljna je tek mala nepažnja, kasno prestrojavanje ili skretanje bez pokazivaca smjera i dolazi do sraza s vozacem skutera koji sigurno pada i ozljeduje se.

Da bi se adekvatno zaštitili u gradskom režimu koji u ljetnim mjesecima nalikuje na prometno minsko polje, obavezno se adekvatno obucite za vožnju (kratke hlace i japanke to svakako nisu) i opskrbite se zaštitnom opremom.

Prije svega, potrebno vam je ono najvažnije: zaštitna kaciga. Kaciga nakon deset godina gubi svoja sigurnosna svojstva te zahtjeva zamjenu novom, a obzirom da vam je u tom pogledu doslovce glava u pitanju, ne igrajte se s time.



Kvalitetna kaciga mora imati odgovarajucu homologaciju i u pravilu ne bi smjela biti lakša od 1.350 grama. Važno je da vozac prilikom odabira kacige isproba nekoliko razlicitih modela kako bi provjerio koja mu je najudobnija. Da bi bila efektivna zaštita, ona mora biti stisnuta uz jagodicne kosti i mora se teže navlaciti na glavu. Valja uzeti u obzir da ce se ista malo raširiti nakon kratkog vremena, pa je bolje da je u startu "na knap", pojašnjava nam Roberto Tencic iz labinskog motoshopa Lavado.

Jednako važna stavka na popisu zaštitne opreme svakog skuteraša i motociklista je pojas bubrežnjak. Osim što cuva bubrege smanjujuci trešnju tijela prilikom vožnje po neravninama, bubrežnjaci vrlo efikasno štite od vjetra. Skuplji su opremljeni i lumbarnom zaštitom koja štiti leda prilikom pada, stoga svakako preporucamo kupnju takvih pojasa.

Motociklistima cije jurilice mogu postici vrlo visoke brzine preporucamo kupovinu tzv. "kornjace", oklopnog štitnika za torzo i leda. Dakako, što je motocikl snažniji, potrebno je više i uložiti u zaštitnu opremu, stoga pametni motociklist supersportskog dvokotaca trebao bi, osim kvalitetne kacige, u kolekciji imati adekvatne motociklisticke cizme, rukavice, štitnike i dakako - kožni kombinizon. Skuterašima je dovoljna jakna s integriranim štitnicima za ramena, podlaktice i leda, savjetuje Tencic.



Nije na odmet kupiti i kvalitetne motociklisticke rukavice, jer osim što štite od ogrebotina prilikom pada, vrlo su ugodne u nocnoj vožnji kad se temperatura spusti, ali i preko dana tijekom ljetnih mjeseci, kada sprjecavaju opekline od sunca nakon duže vožnje.

Ako vam se sve navedeno cini skupim, tada morate dobro razmisliti jeli vam kupovina dvokotaca uopce bila pametna investicija. Naime, zaštitnu opremu potrebno je uracunati u cijenu troškova motocikla, poput godišnje registracije i osiguranja.

Ako prilikom kupovine svog novog ljubimca nemate dovoljno sredstava za adekvatnu kacigu, jaknu i rukavice, tada vam savjetujemo odabir nešto jeftinijeg modela, jer sigurnost se nicime ne može zamijeniti.


Podijeli: Facebook Twiter