Vojne snage zemalja clanica NATO-a, kada budu željele uci na teritorij Hrvatske radi tranzita, medunarodne vojne vježbe ili neke druge operacije, moci ce za to koristiti samo odredene pomorske luke, aerodrome te cestovne i željeznicke granicne prijelaze.
Vlada je prošloga tjedna uputila predsjedniku države plan infrastrukturnih objekata koji se mogu staviti na raspolaganje oružanim snagama zemalja saveznica.
Prema tom planu, vojska iz zemalja clanica NATO-a u Hrvatsku ce moci ulaziti preko luka u Rijeci, Splitu i Plocama. Dolaze li NATO-ovi vojnici zrakoplovima, moci ce sletjeti na aerodrome Pleso, Zadar, Pula i Osijek Klisa.
Medu cestovnim granicnim prijelazima nalaze se Bregana, Macelj, Gorican, Metkovic, Terezino Polje... Vlakom smiju prelaziti u Belom Manastiru, Savskom Marofu, Drenovcima, Slavonskom Šamcu, Volinji i Metkovicu. Snage saveznica smiju koristiti i rijecne granicne prijelaze Vukovar i Osijek.
Vojni objekti za prihvat i smještaj vojnika iz clanica NATO-a odabrani su s obzirom na njihovu perspektivnost, stanje u kojem se nalaze i infrastrukturu koju imaju, ali i s obzirom na prometnu povezanost te dosadašnje korištenje tijekom medunarodnih vojnih vježbi na teritoriju Hrvatske.
Prema planovima, saveznici ce smjeti koristiti zrakoplovne baze Pleso, Zemunik Donji i Pula, splitsku ratnu luku te vojne poligone u Slunju, Gašincima i Udbini. Na raspolaganju ce im za smještaj biti i cetiri vojarne, u Delnicama, Petrinji, Benkovcu i Vinkovcima.
Spomenuti planovi omogucavaju da Hrvatska, kao clanica NATO-a, osigura tzv. potporu zemlje domacina (host nation support) koja podrazumijeva civilnu i vojnu pomoc koju zemlja domacin pruža saveznicima na svom podrucju tijekom neke operacije ili druge aktivnosti.
To može biti i, primjerice, dostava humanitarne pomoci, a ne samo vojna aktivnost. Potporu zemlje domacina koriste i hrvatske snage i dužnosnici u drugim zemljama clanicama, primjerice, kada transportnim zrakoplovom na putu prema Afganistanu slijecu u Tursku da bi napunili spremnike gorivom.