Poslovicom "šutnja nije zlato" završila je pismo gospoda koja nam se prije nekog vremena javila zbog nasilja koje trpi od supruga ovisnika. Njome je željela izraziti podršku novinarskim napisima koji obraduju bolnu stvarnost mnogih žena, iako one, po njezinim rijecima, cesto bivaju stavljene u isti koš s nasilnicima.
Dogada se cak i to da budu novcano kažnjene zbog samoobrane, dok muž u zatvoru ne provede niti jedan jedini dan, a za sve okrivljava - ženu. Još tužnijom pricu cini to što višegodišnjem maltretiranju prisustvuju djeca, ali i cinjenica da nasilniku nije omoguceno da prode obavezan tretman psihosocijalnog lijecenja, i to zato što u Istri tako što ne postoji. Nažalost, prica se ponavlja iz dana u dan, tjedna u tjedan, godine u godinu. U njoj se mogu prepoznati mnoge žene u Puli, Istri i svijetu…
Tocnije, prema podacima Policijske uprave istarske prošle godine je njih 529 bilo na neki nacin - psihicki, fizicki, verbalno ili ekonomski - zlostavljano, dok ih je 2008. bilo 60 manje. Prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, policija je intervenirala u isto toliko slucajeva, dok je prekršajno prijavljenih pocinitelja bilo 917, odnosno 140 više nego godinu prije.
Od tog broja, njih 227 je zadržano u policijskoj postaji, 213 ih je privedeno prekršajnom sucu, dok je od zaštitnih mjera izreceno 419 psihosocijalnih tretmana, 139 lijecenja od ovisnosti, 59 zabrana približavanja žrtvi, 30 udaljenja iz stambenog prostora, 25 oduzimanja predmeta namijenjenog ili uporabljenog za prekršaj te 12 zabrana uznemiravanja ili uhodenja. Na kraju, izrecena je svega jedna mjera osiguranja zaštite osobe izložene nasilju.
Zaštitne mjere odredila je i policija, prema cijim podacima je prošle godine porastao i broj oštecenih muškaraca - s 244 na 303. Medu žrtvama je bilo djecaka (35), djevojcica (25), tinejdžerica (14) i tinejdžera (11).
Što se tice pocinitelja, kao i do sada medu njima su najbrojniji supruzi (231), ocevi (141) i sinovi (101). Slijede žene (69), izvanbracni muževi (55), bivši supruzi (34), kceri (31) i majke (26). Ostale kategorije imaju takoder svoje predstavnike u policijskoj tablici, ali broj njihovih nedjela je zanemariv u odnosu na ona navedena.
Kazneno prijavljena su 2009. godine 42 pocinitelja, od kojih 21 suprug te po šest bivših supruga i oceva. Žene su bile žrtve u 38 slucajeva, djevojcice u 10, djecaci i tinejdžeri u sedam, a tinejdžerice u cetiri slucaja. Crne brojke niti ove godine ne mogu ostaviti ravnodušnima nadležne i zajednicu, koji bi na vapaje iz kruga obiteljskog ognjišta trebali spremno reagirati.
Porast zabilježenih prekršaja i kaznenih djela moguce je dvojako tumaciti - ili kao rezultat porasti svijesti gradana kojima "šutnja više nije zlato" ili kao srozavanje humanih, etickih i moralnih vrijednosti društva koje si uzalud tepa da je napredno, zapadnjacko i razvijeno.