Na prvi pogled brežuljasti krajolik na slici predstavlja rijetko postavljeno drvece koje baca sjenu na crvenkastu zemlju. No zapravo radi se o nizu prašnjavih dina, ledenih rjecica i tamnih izdanaka na više od 100 milijuna kilometara udaljenom Marsu, a "drvece" su zapravo staze od pijeska.
HiRISE, kamera NASA-ine letjelice na Marsu, Mars Reconnaissance Orbitera, zabilježila je fantasticne slike na kojima se na prvi pogled cini da prikazuju drvece. Zimi ledeni sloj ugljicnog dioksida pokrije pješcane dine, ali vec u proljece ono pocinje isparavati. Kao rezultat isparavanja javlja se tamni materijal koji prekriva obronke.
MRO kruži oko Crvenog planeta od 2006. u misiji pronalaska vode i zbog toga je kamera letjelice uglavnom usmjerena na hladne polarne krajeve.
Smatra se da Mars poput Zemlje prolazi kroz globalne klimatske promjene posljednjih nekoliko milijuna godina, a slike s HiRISE trebale bi znanstvenicima olakšati spoznavanje razloga i povijesti tih klimatskih promjena.
Zbog pronadenih amorfnih modifikacija silicija, opala i željeznog sulfata na površini nekih regija, znanstvenici vjeruju da je na tim mjestima aktivno djelovala voda, premda je izvor vode još uvijek nepoznat.