Nakon 24-satnog prosvjeda Wikipedia opet dostupna

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Internetska enciklopedija Wikipedia u cetvrtak je ponovno dostupna korisnicima nakon što je tijekom protekla 24 sata, zajedno s još oko 7.000 drugih internetskih stranica, bila zatvorena u znak prosvjeda protiv prijedloga dvaju novih americkih zakona protiv internetskog piratstva.

U akciji bez presedana osim Wikipedije sudjelovali su izmedu ostalih i Google, Mozilla, Reddit, WordPRess, TwitPic, Cheezburger, BoingBoing i Minecraft, prosvjedujuci protiv prijedloga zakona Stop Online Piracy Act (SOPA), podnesenog americkom Kongresu, te Protect IP Act (PIPA), koji se trenutno razmatra u Senatu.

Ti zakoni imaju podršku Hollywooda, glazbene industrije i americke trgovinske komore, a namijenjeni su prije svega sprecavanju piratizacije americkih proizvoda izvan zemlje.

U prosincu je nekoliko pionira interneta, poput eBaya, Googlea, Twittera, Yahooa! i Wikipedije, objavilo zajednicko otvoreno pismo u kojem prosvjeduje protiv zakona. Po njihovu mišljenju, prijedlozi koji se razmatraju omogucili bi americkoj vladi da cenzurira internet služeci se postupcima koji su slicni onima kojima se služe Kina, Malezija i Iran.

Najsporniji dio zakona jest onaj koji ce saveznim vlastima omoguciti da na crnu listu stave stranice koje navodno distribuiraju piratske sadržaje. To bi, zapravo, svim americkim korisnicima onemogucilo pristup dobrom dijelu interneta.

Tijekom 24-satnog prosvjeda neke su web stranice posve zacrnile svoje stranice, dok su se druge pozornost na to pitanje odlucile skrenuti na manje dramaticne nacine.

Stranice Wikipedije na engleskome bile su potpuno nedostupne a na njima se mogla procitati poruka da bi novi zakoni "mogli fatalno ugroziti slobodu i otvorenost interneta", dok se na pocetnoj stranici Googlea nalazila poruka: "Porucite Kongresu: Molimo Vas, nemojte cenzurirati web!".


Podijeli: Facebook Twiter