Naknada za obnovljive izvore energije raste s 3,5 na 10,5 lipa po kWh

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Naknada za obnovljive izvore energije (OIE) porast će sa sadašnjih 3,5 lipa po kilovatsatu (kWh) na 10,5 lipa po kWh od početka rujna, što će prosječan račun kućanstava za električnu energiju poskupjeti za oko 20 kuna mjesečno, doznaje se u srijedu u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike.

Prijedlog odluke koji regulira povećanje naknade za OIE naći će se na sjednici Vladi u četvrtak, 31. kolovoza.

Naknada za poticanje OIE nije se mijenjala od 2013. godine, a tu naknadu plaćaju svi kupci električne energije pa će ona i za gospodarstvo također biti povećana na 10,5 lipa po kWh.

Cijena električne energije za građane neće biti veća nego je bila prije početka ove godine i to zbog Vladine odluke da se PDV za električnu energiju smanji sa 25 na 13 posto (od 1. siječnja 2017.) kako bi se ublažio učinak povećanja naknade za OIE, neslužbene su informacije iz Ministarstva.

Naime, njihovi neslužbeni izračuni pokazuju da je za prosječnu mjesečnu potrošnju kućanstava od 292 kWh račun za struju s naknadom od 3,5 lipe po kWh do 31. prosinca 2016. iznosio 294 kune (PDV 25 posto), a do početka rujna ove godine iznosi 266 kunu (PDV 13 posto). Od 1. rujna, pak, s povećanom naknadom za OIE od 10,5 lipa po kWh i za obveznike ishođenja dozvole za emisije stakleničkih plinova (CO2 obveznici) s 0,005 na 0,0007 kuna po kWh te PDV-om od 13 posto račun bi bio 289 kuna, što je 5 kuna niže u odnosu na obračun do 31. prosinca 2016. godine, objašnjavaju u Ministarstvu.

Tvrde i da nakon ove odluke o povećanju naknada za obnovljive izvore u idućoj i dobrom dijelu 2019. godine neće biti potrebe za daljnjom korekcijom. No, za sve poslije nema jamstava jer će i proizvodnih kapaciteta koji koriste obnovljive izvore biti sve više.

Kako se neslužbeno doznaje u Ministarstvu, na ime naknada za OIE u 2016. isplaćeno je 1,5 milijardi kuna, a do srpnja ove godine više od milijarde kuna pa bi ova godina trebala završiti negdje s oko 2 milijarde kuna.

Kako se sa sadašnjim iznosom naknade za OIE ne mogu pokriti potrebe sustav je u gubicima pa bez povećanja naknade Hrvatski operatora tržišta energije (HROTE) od listopada ne bi imao novaca za isplatu poticajne cijene proizvođačima struje iz obnovljivih izvora, doznaje se u Ministarstvu. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter