Prema novom Zakonu o udžbenicima ciji je tekst napokon dovršen u Ministarstvu obrazovanja, u školama ce ubuduce vrijediti princip jedna škola - jedan udžbenik, i to na najmanje cetiri godine. Nakon što stupi na snagu, školske bi torbe trebale biti lakše, cijene knjiga niže, a nasljedivanje udžbenika daleko jednostavnije nego danas.
Nakladnici zbog ovakvog prijedloga zakona dižu pobunu jer, tvrde, sabotira tržišno natjecanje, potice novo poskupljenje knjiga, i traže od ministra Fuchsa da zakon ne donosi naprecac. Zajednica nakladnika i knjižara pozvala je u utorak Ministarstvo na dijalog u izradi zakona koji ce, tvrde, utjecati na novo povecanje troškova i cijena školskih knjiga.
- Zakon o udžbenicima samo u mandatu sadašnje Vlade mijenjan je cetiri puta, a svaka od tih promjena uvjetovala je povecanje troškova i cijena udžbenika - porucuju nakladnici, koji tvrde da ce donošenje zakona uzrokovati uništenje dijela vec otisnutih udžbenika što ce povecati ukupne troškove.
Vec sad im je na skladištu ostalo 50 posto knjiga i u teškim su financijskim problemima, tvrde u Zajednici, najavljujuci otkaze dijelu od ukupno 3.000 djelatnika i 15.000 vanjskih suradnika ako se ovakav zakon donese.
Nastavnici ce i dalje davati svoj sud o udžbenicima i njihovoj kvaliteti i primjenjivosti u nastavi, ali ce se odluka o konacnom odabiru donositi na razini škole. Javni natjecaj koji ce se raspisivati za udžbenike morao bi, smatraju u Ministarstvu, sniziti njihovu cijenu.
U katalog udžbenika uci ce po dva udžbenika za predmet, i to s najnižom ponudenom cijenom, a škole ce se izmedu njih odlucivati. Cijena udžbenika u prodaji morat ce biti identicna onoj u katalogu, a nece se smjeti mijenjati pune cetiri godine, odnosno moci ce rasti samo za stopu inflacije. Hoce li se javni natjecaj raspisivati svake ili svake cetiri godine, tek ce se vidjeti.