Naelektrizirana završnica

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Drugi Međunarodni Pula Jazz Festival koji se protekle tri večeri održavao u vrtu Doma hrvatskih branitelja protekao je uspješno, iako zadnje večeri nisu sve stvari išle glatko. Naime, grupa Chui koja je trebala nastupiti oko 22.30 nastupila je tek sat vremena kasnije te zbog vremenskog i organizacijskog ograničenja nije uspjela završiti svoj set pa je zbog toga otkazan i zajednički nastup svih sudionika festivala. Tome su najviše kumovale pauze koje su se odužile zbog promjene instrumenata na bini.

Izuzev toga, sve je bilo u redu, publika je i sinoć došla u dvorište DHB-a i opet je posjetitelja bilo nešto više nego prve i druge večeri te su uživali u nastupima Mukhtay Jazz Banda, Oleg Kireyev Quarteta te grupe Chui.

Autorski repertoar

Mukhtay predvodi bubnjar Alex Brajković a s njim još nastupaju gitarist i pjevač Ashton Sellars s Novog Zelanda te basist i klavijaturist Robert Rebane. Njih trojica spojili su se u Amsterdamu, dečki su mladi i voljni istraživati te u glazbi ovog trija osim jazza ima elektronike i malo hip hopa no jazz je tu glavni. Publici su predstavili mahom autorski repertoar, a nastup su otvorili obradama Milesa Davisa i Johna Coltranea.

Kvartet Olega Kireyeva koji su činili bubnjar Dušan Kranjc, kontrabasist Nenad Mirt i klavijaturist Tal Babitzky vratio je festival na staze klasičnog jazza, za ljubitelje improvizacija, promiješavši originale i standarde. Kireyev se potrudio angažirati i publiku, a u jednoj skladbi poveo je prisutne na glazbeno putovanje Laponijom. Bilo je to jedno blues putovanje, s naglašenom ulogom Olegovog saksofona, no nakon što im se pridružio trubač Branko Sterpin, atmosfera je opet malo živnula i postala vesela. Sterpin je potom iskoristio priliku da izvede jednu svoju pjesmu napisanu posebno za ovaj festival, da bi u finišu nastupa glavnu riječ preuzeo Babitzky, izvevši jednu svoju pjesmu u čiju je izvedbu uključio publiku.

Brojna publika

Chui su stari znanci pulske publike, njihova kombinacija jazza i elektronike priskrbila im je fanove u cijeloj Hrvatskoj, pogotovo one koji u jazzu traže nešto novo. Unatoč prekidu, uspjeli su izvesti skoro cijeli repertoar, no kako je već bilo kasno i glazbena večer se približavala svom petom satu, publika se prilično osula. Neki su se potom uputili na after party u Fiorin.

Program je sve tri večeri vodila Jelena Vitasović, manifestaciju je organizirala udruga Kulturna inicijativa. Drugi Međunarodni Pula Jazz Festival doveo je na plato ispred pozornice kao i na terasu i veliki broj turista, no bilo je i domaćih ljudi jer Pula je i jazz grad s publikom koja zna prepoznati kvalitetu. Dok je publika uživala, dio izvođača se izmjenjivao sve tri večeri u različitim sastavima pokazujući raspon svojih sviračkih sposobnosti i sposobnost prilagodbe, koja je opet rezultat njihovog velikog iskustva. Dok će publika ovogodišnje izdanje zacijelo najviše pamtiti po nastupu talentirane pjevačice Denise Thimes prve večeri, mi ćemo ipak još jednom istaknuti preksinoćni koncert trija koji predvodi Luo Ning. (Mladen RADIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter