Na sjednici vijeća HGK-Županijske komore o poreznoj reformi i zapošljavanju

(D. ŠTIFANIĆ)
(D. ŠTIFANIĆ)

- Hrvatski poslodavci podržavaju poreznu reformu jer je cjelovita. Značajno je što su smanjene enormne stope poreza na plaće do 20 tisuća kuna jer ćemo time zadržati inovatore, liječnike i druge stručnjake, za što smo se i zalagali, kazala je Predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca Gordana Deranja na današnjoj sjednici Gospodarskog vijeća HGK-Županijske komore Pula u čijem je fokusu bila upravo porezna reforma. Deranja je naglasila da se realni sektor sam restrukturirao, rastu BDP i zaposlenost, a sada, dodala je, i država treba povući poteze.

- Ako se ne reformiraju javna uprava, administracija, zdravstveni i mirovinski sustav, efekta neće biti. Malo smo razočarani što rezovi nisu obuhvatili državni budžet, nego opet idemo u lagano zaduženje. Pred nama je izazovna godina, pratimo što se događa u Njemačkoj i Italiji, gdje najviše izvozimo. U idućoj godini najavljeno je povećanje potrošnje, iako bismo više voljeli da dođe do rasta investicija. Ako BDP bude povećan za 3,23 posto, kao što je najavio ministar Marić, nitko sretniji od nas, rekla je Deranja.

Poreznu reformu ukratko je predstavila Ingrid Žudih-Koroman, pomoćnica pročelnika Područnog ureda Porezne uprave za Istru, Hrvatsko primorje, Gorski kotar i Liku. Kazala je da su ciljevi smanjenje poreznog opterećenja i povećanje konkurentnosti, odnosno rast investicija i zapošljavanje. Porezni prihodi države lani su iznosili 79 milijardi kuna, od čega na PDV otpada čak 54,96 posto. Udio prihoda od poreza na dohodak iznosio je 15, a trošarina i posebnih poreza 17,58 posto. Žudih-Koroman je kazala da se od početka iduće godine stopa PDV-a od 25 posto smanjuje na 13 posto za inpute u poljoprivredi, stočnu hranu, isporuku električne energije, dječje sjedalice, odvoz smeća te isporuku lijesova i urni. No, PDV na usluge u ugostiteljstvu, koji je izazvao najviše prijepora, raste s 13 na 25 posto. Kada je riječ o porezu na dohodak, od početka iduće godine povećava se osnovni osobni odbitak s 2.600 na 3.800 kuna, kao i faktori odbitka za uzdržavane članove i invalide. Umjesto sadašnjih 12, 25 i 40 posto poreza na dohodak, od iduće se godine uvode stope od 24 te 36 posto za dohotke do 17,5 tisuća kuna i iznad toga, što su poslodavci pozdravili. No, Žudih Koroman od početka 2018. najavila je i sužavanje broja uzdržavanih članova za koje će se moći ostvariti osobni odbitak. Stopa poreza na dobit od početka iduće godine pada sa sadašnjih 20 na 12 posto za prihode do tri milijuna kuna, dok će za veće prihode iznositi 18 posto. Sav porez na promet nekretninama odlazi jedinicama lokalne samouprave, porez na nasljeđivanje pada s 5 na 4 posto, porez na tvrtku ukida se 31. prosinca ove godine, dok će se porez na cestovna motorna vozila plaćati pri njihovoj registraciji.

Sjednicom je predsjedala predsjednica Županijske gospodarske komore Jasna Jaklin Majetić, koja je kazala da je Komora spremna preuzeti dio odgovornosti i kroz pilot projekt  dualnog obrazovanja koji će gospodarstvu u što kraćem roku osigurati kvalitetan kadar.

- Rasprava o kroničnom nedostatku radne snage, uz konkretne podatke o potrebama poslodavaca u IŽ-u, ima za cilj pojačati zaključke o neophodnosti uvođenja dualnog obrazovanja i profiliranju novih suvremenih industrijskih, turističkih, građevinskih i prometnih zanimanja, rekla je Jaklin Majetić. Dodala je da je uvoz radne snage u ovom trenutku neophodan, iako dugoročno treba razgovarati o motivaciji mladih za odabir konkurentnih zanimanja, te o partnerskom odnosu poslodavaca i obrazovnog sustava.

Deranja je upozorila na kronični nedostatak radne snage u Hrvatskoj, zbog čega je država odobrila strancima 7.000 radnih dozvola, i to za sve sektore, počevši od turizma i ugostiteljstva, preko brodogradnje do građevinarstva.

- Dugoročno treba prekvalificirati nezaposlene i HUP će potencirati to pitanje. HUP je, uz sufinanciranje EBRD-a, pokrenuo program angažiranja 500-ak studenata različitih struka (ekonomska, tehnička, ICT) koji će, uz pomoć mentora, odraditi plaćenu praksu po europskim standardima u domaćim tvrtkama. Javilo se 500 tvrtki, a studenti će, nakon odrađene prakse u minimalnom trajanju od šest mjeseci, imati priliku i zaposliti se u tim tvrtkama, rekla je Deranja te najavila da program starta od Nove godine. Nedostatak radne snage osobito je aktualan u turizmu i ugostiteljstvu, brodogradnji, prometu i cestovnom prometu, naglasila je predsjednica HUP-a. (M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

 

 


Podijeli: Facebook Twiter