Na motovunskom festivalu terana i tartufa izložen tartuf vrijedan 2.200 eura

Bicikli bi se uzimali na jednom, a ostavljali na drugom punktu (M. MIJOŠEK/arhiva)
Bicikli bi se uzimali na jednom, a ostavljali na drugom punktu (M. MIJOŠEK/arhiva)

Festival terana i tartufa, koji je minule subote, po osmi put za redom održan u Motovunu okupio je veliki broj ljubitelja ovih doista jedinstvenih lokalnih proizvoda. Naime, teran je vino koje se od davnina proizvodi u Motovunu, a Motovunska je šuma najveće jedinstveno stanište tartufa na svijetu. Od podneva pa do kasnih večernjih sati pod šatorom na gornjem trgu trajalo je druženje uz dobru kapljicu, zamamne mirise tartufa i mnogih drugih istarskih gastronomskih delicija koje su odlično prijale uz živu glazbu koja je cijeli dan zabavljala posjetitelje festivala čiji su program vodili duhoviti Kristijan Nemet i Dražen Turina Šajeta.    

Ovaj veliki susret proizvođača i potrošača istarskih proizvoda među kojima se svakako ističu teran i tartufi otvorila je Monika Udovičić, pomoćnica Ministra turizma u vladi Republike Hrvatske. Uputivši, u ministrovo ime čestitke načelniku općine i Turističkoj zajednici Motovun, posebno je zahvalila izlagačima i proizvođačima koji su stvorili preduvjete da Motovun, kako je rekla, danas može biti meka eno-gastronomije.

- Važno je da se gosti dobro osjećaju, a domaćini im to, kako se vidi omogućuju, rekla je Udovičić, dodajući, kako Ministarstvo turizma podržava ovakve manifestacije, jer one produžuju turističku sezonu. Domaćinima je poručila da svakako nastave s ovim projektom koji će sigurno doprinijeti da Motovun postane još poznatiji. Napomenula je kako Motovun danas ima 43 tisuće noćenja pa je uputila čestitke svima koji ovdje imaju smještajne objekte, a posebno Turističkoj zajednici koja ulaže mnogo truda u promociju Motovuna i njegove manifestacije.

Ovaj se festival teško može zamisliti bez Milana Antolovića, pročelnika županijskog Odjela za poljoprivredu, koji, kako kaže uvijek rado dolazi u Motovun, centar terana, jer: „Teran je Motovun, Motovun je teran, kako ča je teran Istrijan“. Upućujući domaćinima i gostima pozdrave istarskog župana Valtera Flega, podsjetio je kako je lanjske jesni u Motovunu održan stručni seminar o teranu, a u roku od šest mjeseci izdana je knjiga predstavljenih radova koji dokazuju autohtonost terana.

- Zahvaljući tomu potvrdili smo da Istarska županija stoji iza terana i proizvođača terana, ali i svih vina u Istri. Uvjeren sam da ćemo na temelju delegiranog akta EU razviti dobru suradnju s vinarima u slovenskoj Istri po modelu zajedničke zaštite istarskog meda, istarskog maslinovog ulja, istarskog pršuta, a uskoro i istarskog ovčjeg sira. Vjerujem da će prevladati razum na područjima na kojima se proizvodi teran i da će naši vinari ići ruku pod ruku i da će teran biti naša baština, rekao je Antolović ističući veliki doprinos bivšeg ministra poljoprivrede Davora Romića, koji je vodio tihu diplomaciju za priznavanje trena.

Zadovoljstvo osmim festivalom terana i tartufa izrazio je i Tomislav Pahović, načelnik općine Motovun zadovoljan što se Motovun profilirao u grad poznat po gastronomiji i enologiji. Naglasivši kako se ove godine slavi pobjeda, jer se teran vratio kući. Zahvalio je Antoloviću, kako je rekao prvoborcu za teran, pozvavši nazočne da ga aplauzom pozdrave kao i pobjedu u bitci za teran. Na kraju je svima zaželio ugodan boravak u Motovnu i da uživaju u najkvalitetnijem teranu i tartufima.

Njegove želje nije bilo teško ispuniti jer od mnoštva domaćih istarskih delicija bilo je teško odlučit što će se prije kušati, hoće li to biti jelo s tartufima ili pršut, istarske kobasice, panceta ili nešto drugo iz bogate ponude tradicijskih proizvoda. U svakom slučaju vrijedilo je kušati fuže se tartufima i pečenim kozjim sirom, ali i tagliatelle s divljači u teranu, koje je pripremala ekipa pulskog restorana „Retia“ na čelu s glavnim kuharom Ivom Marušićem. Nakon ukusnog obroka gosti su s degustacijskom čašom, za koju su platili 40 kuna, imali prigode kušati teran od deset vinara, ali i druga njihova vina.

No, nije se u, za Motovun i Istru, specifičnim gastronomskim delicijama uživalo samo pod velikim festivalskim šatorom, već i u svim motovunskim ugostiteljskim objektima u kojima se, a pogotovo na njihovim terasama, teško našlo slobodno mjesto. Osim hrvatskog na festivalu su se čuli razni, pa i neki egzotični, jezici, a to ponajbolje govori kao je glas o Motovunu, teranu i tartufima pronijet po mnogim svjetskim meridijanima. I što je izlagače zacijelo najviše veselilo mnogi su od njih festival napuštali s vrećicama u kojima je najčešće bila boca vina, ali nerijetko staklenka s tartufima.

Najveći tartuf težak je 289 grama, a najbolji teran je teran Novak 

U sklopu festivala svake se godine mjeri najteži tartuf, a ove ga je godine u Motovun donio Marko Puh iz buzetske Nature. Tartuf koje je dan ranije pronašao na prostoru između Buzeta i Motovuna, kaže vrijedi oko 2.200 eura. Miro tartufi izložili su tartuf težak 109 grama, a Zigante tartufi, tartuf od 246 grama.

Posebnost ovog festivala je ta što najbolji izloženi teran bira publika, a prema njenom mišljenju ove je godine najbolji teran izložila vinarija Novak iz Motovuna, Uz njih svoje su terane izložile i vinarije Trapan, Bertoša, Fakin, Franc Arman, Benvenuti, Tomaz, Coslovich, Lunika i Zigante. 

Umjetnici slikali teran, tartufe i Motovun

Ove je godine u sklopu festivala terana i tartufa održana Likovna kolonija u kojoj je sedam umjetnika iz Hrvatske, Slovenije i Italije slikalo na temu, naravno terana i tartufa, ali i motovunskog pejzaža. Koloniju je u suradnji s Općinom Motovun vodio Denis Visintin, a nastali radovi postat će dijelom fundusa Općine Motovun.

Uz nove slike na platnu, posjetitelji festivala mogli su uživati i u fotografijama izloženim u galeriji hotela „Kaštel“. Ondje je postavljena izložba fotografija snimljenih u sklopu natječaja koji je provela udruga Fotovun, a naslovljena je „Priča o kamenu“.

(Zapisao i snimio: Mirjan RIMANIĆ)            


Podijeli: Facebook Twiter