"Zdravko M. se sumnjiči da je kao voditelj bivše jugoslavenske tajne službe SDS Josipu P., protiv kojeg se također provodi istraga, dao nalog za planiranje i logističku pripremu ubojstva Stjepana Đurekovića", stoji u priopćenju Glavnog državnog odvjetništva. Josip Perković je djelovao kao "vodeći časnik" Krunoslavu Pratesu koji je zbog sudjelovanja u ubojstvu Stjepana Đurekovića 2008. na sudu u Munechenu osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu, dodaje se. Mustač je u četvrtak popodne u zagrebačkoj zračnoj luci predan njemačkim vlastima. U pratnji njemačkih policajaca otputovao u Muenchen redovnom linijom Lufthanse u 16.50 sati.
Za razliku od Perkovića, čije je izručenje odmah odobreno na zagrebačkom sudu, velikogorički sud, koji je prvi odlučivao o Mustaču, u siječnju je zbog zastare odbio njegovu predaju Njemačkoj. No, Vrhovni sud je početkom ožujka prihvatio žalbu obitelji Đureković i ukinuo rješenje Županijskog suda u Velikoj Gorici, a zatim je odlučio da će o Mustačevu izručenju iznova odlučivati Županijski sud u Varaždinu. Taj je sud odobrio izručenje krajem ožujka, a takvu je odluku nakon Mustačeve žalbe potvrdio Vrhovni sud prije tri dana.
Zdravko Mustač rođen je u Zagrebu 1942., a nakon završenoga studija ekonomije počeo je 1964. raditi u Centru Službe državne sigurnosti Zagreb. Od 1979. do 1982. bio je načelnik toga centra, a od 1982. do 1986. zamjenik republičkog sekretara za unutrašnje poslove, odnosno načelnik SDS-a u Hrvatskoj. Političko vodstvo SR Hrvatske po ključu je 1986. Mustača predložilo za novoga šefa saveznoga SDB-a u Beogradu i na tome mjestu ostao je do početka 1991. godine. Nakon povratka u Zagreb, imenovan je zamjenikom predstojnika Ureda za zaštitu ustavnog poretka (UZUP) koji je vodio Josip Manolić. Mustač je bio i zamjenik predsjednika Kriznog stožera Republike Hrvatske. Nakon ukidanja UZUP-a bio je neko vrijeme savjetnik Hrvoja Šarinića, koji je tada bio predstojnik Ureda za nacionalnu sigurnost (UNS). (Hina)