Mozaik je svoje vrijednosti u umjetnickom i dekorativnom smislu dokazao svojom prisutnošcu kroz povijest pa je i danas neizostavan element dekoriranja stambenih i javnih prostora.
Mozaik je umjetnicka tehnika, kojom se slaganjem raznobojnih ili jednobojnih komadica kamena, stakla ili keramike, u pravilnim ili nepravilnim formama, stvaraju umjetnicke slike ili dekoracije. Dvije su osnovne tehnike izvodenja mozaika: direktna, kojom se komadici odabranog materijala direktno lijepe na željenu podlogu, te indirektna, kojom se mozaik slaže na pomocnu podlogu, a zatim prenosi na podne ili zidne površine.
Zbog svojih iznimnih umjetnickih i estetskih vrijednosti, mozaik obilježava i arhitekturu suvremenog doba te se uspješno integrira u moderne interijere. Primjena mozaika u stambenim, poslovnim i javnim objektima i danas oduševljava one koji su vec spoznali vrijednosti mozaika, kao i sve ostale, koji ga, kao element dekoracije, tek upoznaju. Tretiran na moderan ili klasican nacin, mozaik uvijek unosi poseban ugodaj u prostor, a ovisno o prikazanom motivu i dimenziji, izaziva divljenje i pozornost.
Iako je monumentalna primjena mozaika u interijeru rezervirana uglavnom za reprezentativne objekte, uvodenje mozaika u vlastiti stambeni prostor, u mjeri prilagodenoj velicini i funkciji pojedine prostorije, stvara isto tako reperzentativne dojmove. Mozaik je mocno sredstvo za stvaranje naglašenih dekorativnih ploha u interijeru, a istovremeno odlicno ispunjava sve zahtjeve oko primjene i održavanja kada se pojavljuje kao obloga podnih - komunikacijskih i zidnih – zaštitnih površina.
Najcešcu primjenu mozaika u stambenim prostorima susrecemo u opremanju kupaonica i "relax" prostora. Mozaici od kamena, stakla ili keramike odlicno ispunjavaju sve estetske i funkcionalne zahtjeve u prostoru kupaonice gdje je izražena potreba za jednostavnim cišcenjem i dezinficiranjem uz garanciju vrhunskih estetskih doživljaja. Mozaik može prekrivati sve površine zidova ili samo neke naglašenije. Ukoliko su svi zidovi prekriveni mozaikom, poželjno je kombinirati jednobojne i višebojne te tako stvarati mirnije i razigranije zone kupaonice. Razigranijim ucinite zid s umivaonikom i ogledalom ili prostor oko ležece kade te tuš kabine.
Kuhinjski prostor ce biti oplemenjen primjenom mozaika. Preporucljive zone za njegovu postavu su zidovi iznad radnih ploha i uredaja, a osobito atraktivno može biti njegovo postavljenje na fasadu kuhinjskog pulta koji dijeli i spaja kuhinju i blagovaonicu. Boje mozaika je poželjno prilagoditi vec prisutnim bojama u interijeru bilo da se radi o jednobojnim ili višebojnim izvedbama.
Profinjeni mozaici mogu biti osnovni element dekoracije dnevnog boravka. U ovakve je prostore preporucljivo stavljati kamene i staklene mozaike kako bi se napravio odmak od keramickih, koji se najceše koriste u kupaonicama i kuhinjama, (ovo ne treba shvatiti kao apsolutno pravilo). Mozaikom je atraktivno odvojiti pojedine zone dnevnog boravka, npr. radnu ili onu za hobi i razonodu. Vizualno odvajanje se postiže oblaganjem dijela ili kompletnog zida koji obuhvaca pojedinu zonu boravka.
Mozaik u spavacoj sobi idealno pronalazi svoju poziciju na naglašenom zidu, koji se najcešce nalazi nasuprot uzglavlja kreveta i na kome je smješten tv uredaj. Umjerene boje mozaika, koje slaganjem tvore odredenu formu ili jednobojnu plohu, primjerene su prostorima za odmor i opuštanje, jer svojom prisutnošcu ne stvaraju napetost i privlace pažnju vec se elegantno i nenametljivo integriraju s ostalim elementima interijera.
Komunikacijske zone, kao i ulazni prostor u stan ili kucu, dobit ce primjenom mozaika nove estetske vrijednosti te ravnopravno s ostalim prostorima stvarati konacan dojam. Primjena mozaika preporucljiva je za sve dijelove stambenog prostora, a profinjenom igrom ovom fantasticnom tehnikom slaganja materijala, vizualno uživanje je zagarantirano! (Monika Galovic Dumendžic, dipl.ing.arh.)