More je lijek za dušu i tijelo

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Morska voda ima veliki biološki utjecaj na naše zdravlje i sve se češće upotrebljava i preporučuje kao ljekovito sredstvo.

Još iz antičkih vremena morska voda korištena je za ubrzavanje zarastanja rana, sprečavanje infekcije i smanjenje boli.

Koristila se za liječenje bolesti poput ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima. Pravi razvoj talasoterapije donosi devetnaesto stoljeće. Voda kojom se provodi talasoterapija zagrijava se na temperaturu od 35 do 37 stupnjeva. Provode se inhalacije morskim zrakom, vruće kupke s morskom vodom, hidromasaže morskom vodom, oblozi i kupke s algama ili morskim blatom te umatanje u morske trave.

Za ispiranje nosa

Početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća počela se primjenjivati jednostavna metoda korištenja morske vode u obliku raspršivača. Osim toga, danas postoje i pripravci morske soli namijenjeni za ispiranje nosa sustavom za ispiranje, koji pomažu u svakodnevnoj higijeni nosa, održavajući sluznicu nosa vlažnom te uklanjajući iz njega nečistoće i alergene. Za tu svrhu koristi se izotonična, 0,9%-tna otopina morske vode, a za otčepljenje nosa ili dekongestiju koristi se lagano hipertonična otopina, najčešće 2,3%-tna, koja putem mehanizma osmoze, na prirodan način smanjuje oteklinu nosne sluznice, a ujedno i čisti nos.

Morska voda je mješavina 96,5 posto čiste vode i 3,5 posto drugih sastojaka - otopljenih soli i organskih tvari. Sadrži sve elemente važne za naš život: natrij, kalij, kalcij, silicij, čak srebro i zlato, zatim fitoplanktone i zooplanktone koji oslobađaju organske tvari s antibiotskim, hormonalnim i bakteriostatskim svojstvima. Morska voda sadrži i vitamine, mineralne soli te aminokiseline.

Opće je poznato da morska voda i morski zrak imaju blagotvorno djelovanje na bolesti dišnih putova. Diljem svijeta postoje klimatska lječilišta uz more specijalizirana za liječenje astme, alergija, ali i psorijaze te za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju. Reputaciju najboljeg za bolesti dišnih putova u ovom dijelu Europe zasigurno ima naše Lječilište Veli Lošinj.

More i morska sol imaju antiseptiča i protualergijska djelovanja te se preporučuju i ljudima sa kožnim alergijama. Općenito, more potiče obnavljanje stanica kože, poboljšava izgled kože, stimulira metabolizam i odstranjenje štetnih tvari iz tijela, jača imunitet, sprječava upale, čisti kožu i pomaže u borbi protiv celulita.

Boravak na moru i sunčanje ne donose samo lijep ten već nas opskrbljuje i vitaminom D, neophodnim za naše kosti ali i sa velikom ulogom u sprječavanju mnogih bolesti, uključujući i rak.

Protiv kostobolja

Kupanje u moru, plivanje ili bavljenje bilo kojom drugom vrstom rekreacije na moru doprinosi višestruko našem zdravlju. Poboljšava se cirkulacija, opuštaju mišići i razgibavaju

zglobovi. Zbog toga kupanje u moru donosi olakšanje osobama koje pate od reume, artritisa, bolova u leđima i mišićima.

Naposljetku, boravak na moru oslobađa od stresa. Osim opuštajućeg djelovanja morskih valova, sunca, čistog zraka, aromatičnog mirisa borova i mediteranskog bilja, magnezij, kojim morska voda obiluje, dokazano djeluje u borbi protiv stresa.

(Dr. Dijana Heder)





Podijeli: Facebook Twiter