Na predstojećoj sjednici novigradskog gradskog vijeća bit će prezentiran projekt poboljšanja sustava odvodnje otpadnih voda u aglomeraciji Novigrada, koja teritorijalno obuhvaća grad Novigrad i naselja Antenal, Mareda i Dajla duž obale, te Bužinuju u unutrašnjosti. Isti projekt obuhvaća gradnju sustava odvodnje naselja Karigador i Fiorini koji pripadaju općini Brtonigla.
Opsežan projekt
Uz to radi se i o planovima povezivanja naselja Brtonigla i Nova Vas, koja bi se, kaže Reuf Šerebčić, član uprave komunalnog poduzeća "6. Maj" iz Umaga, tehnički mogli klasificirati kao samostalne aglomeracije, ali se u opcijskoj analizi projekta ispostavilo kako je spajanja tih naselja na sustav odvodnje Novigrada ekonomski i tehnički prihvatljivo rješenje.
Novigrad ima vlastiti uređaj za pročišćavanje otpadnih voda izgrađen 2013. u sklopu Projekta Jadran, a opremljen je za pročišćavanje otpadnih voda prvog stupnja pročišćenosti. Međutim, prema EU direktivama prostor sjeverozapadne Istre, kao obalno područje, proglašeno je posebno osjetljivim područjem, iz toga proizlazi obaveza, kaže Šerebčić, da svi uređaji na tom području svoje vode pročišćuju do trećeg stupnja. Dakle, voda tog stupnja pročišćenja pogodna je za ponovnu upotrebu kao tehnička voda, za zalijevanje i slične potrebe.
Projekt poboljšanja sustava odvodnje otpadnih voda koji će se najprije naći pred vijećnicima Novigrada, zatim će ga razmatrati vijećnici Umaga i potom Brtonigle, opsežan je projekt koji se odnosi na područje svih ovih jedinica lokalne samouprave. Nakon što vijećnici spomenutih gradova i općine Brtonigla prihvate projekt, u što Šerebčić ne dvoji, materijal će se uputiti Hrvatskim vodama na konzultacije, a nakon toga naći će se pred međunarodnim konzultantima koji svemu ovomu daju zadnju potvrdu da je tako izrađen materijal spreman za popunjavanje aplikacija i dobivanje sredstava od EU fondova i to u iznosi od 70 posto od procijenjene vrijednosti investicija.
Iz EU 70 posto novca
Prema projektnoj dokumentaciji vrijednost cjelokupnog projekta na području aglomeracija Umaga i Novigrada je procijenjena je na 443 milijuna kuna. Od toga na područje Umaga otpadaju 302 milijuna kuna. Ovim će se novcem izgraditi uređaji za pročišćavanje otpadnih voda i sustav odvodnje. Gradit će se 60 kilometara nove mreže, rekonstruirat će se postojeći vodovi i crpne stanice. Novigradski dio investicije vrijedan je 141 milijun kuna, od čega je odvodnje Brtonigle procijenjena na 27 milijuna. Sredstvima evropskih fondova podmitit će se 70 posto investicije, a 30 posto sredstva osigurat će Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatske vode i jedinice lokalne samouprave na čijim se područjima radovi izvode.
Cjelokupni projekt odnosi se na aglomeracije Savudrije, Umaga i Novigada, a studije koje su mu prethodile pokazale su kako su Umagu, umjesto sadašnjeg jednog potrebna dva uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, tako da će se postojeći na poziciji Savudrije dislocirati se prema unutrašnjost na prostor nasuprot radne zone Istra-auta između naselja Rožaci i Finida. Bit će to uređaj 63.500 ekvivalent stanovnika na koji će se spojiti cijelo naselje Savudrija-Zambraija, a cijeli tok s umaškog područja koji sada gravitira prema Savudriji spojit će s na budući umaški pročistač. Realizacije cijelog projekta na području grada Umaga trebala bi biti gotova do 2018. godine.
Poboljšanje sustava
Međutim, zbog spremnosti grada Novigrada i zahvaljujući svemu što je napravljeno kroz prethodni Projekt Jadran, uz pripremljenost dokumentacije u dogovoru s Hrvatskom vodama Novigrad je u prilici da prvi ide u realizaciju projekta poboljšanja sustava odvodnje otpadnih voda.
- Mislim da ćemo do 2018. moći i fizički imati izgrađen uređaj za pročišćavanje otpadnih voda. Tijekom investicija kroz prethodne projekte Novigrad je sa 60 posto došao na 90 posto domaćinstva priključenih na sustav odvodnje otpadnih voda. Ovom, novom, investicijom stvorit će uvjeti za priključenje dodatnih pet posto domaćinstva, čime će čak 95 posto domaćinstava s područja Novigrada biti priključeno na sustav javne odvodnje, time se rijetko koja jedinica lokalne samouprave može pohvaliti. Nakon svega, bez priključaka na javnu odvodnju ostat će samo dislocirane stancije jer se ne ispati graditi duge kolektore za tako mali broj stanovnika, kaže Šerebčić. (Mirjan RIMANIĆ, snimio Milivoj MIJOŠEK)