Najbolji hrvatski kampovi, članovi Top Camping Hrvatska tokom ove sezone ostvarili su 2,8 milijuna noćenja što je porast za jedan posto u odnosu na lani. Dobar je to rezultat ako se uzme u obzir ovogodišnje poprilično loše vrijeme.
Prema podacima te udruge, najveći skok u prometu zabilježio je kamp Straško na Pagu s rastom od pet posto. Dobre rezultate bilježi i kamp Park Umag s plusom od tri posto više noćenja, te Zaton u Zadru i Poljana na Malom Lošinju s plusom po jedan posto.
Najveći pad imao je kamp Stella Maris Umag od čak devet posto te Bijela Uvala Poreč s minusom od osam posto. Što se tiče gostiju, porast biježe Nijemci od četiri posto, promet nizozemskih turista pao je za čak 10 posto, slovenski gosti bilježe porast od dva, a Talijani od jedan posto. Ugodno su iznenađenje Austrijanci koji su ostvarili porast od devet posto.
- U potražnji još uvijek ugodno iznenađuje Austrija sa skokom od devet posto, a prošle godine čak 29 posto. Od 2012. Nizozemska je pala za 30 posto u potražnji kampova na što bi trebalo posebno obratiti pažnju. Ovaj veliki pad potražnje u odnosu na prošle dvije godine govori kako najvjerojatnije treba nešto mijenjati u vrednovanju cijene i kvalitete. Isti trend je i kod Danske koja ima pad od osam posto.
Belgija, koja je po broju noćenja u ukupnom učešću mala, imala je pad od 13 posto. Njemačka nema značajan rast, i to je znak za uzbunu jer je prošlih godina redovito skakala u noćenjima u dvoznamenkastim brojkama, navodi Jerko Sladoljev, predsjednik izvršnog odbora udruge.
Dodaje da današnje kampiste i dalje zanimaju naturistički kampovi što dokazuje rovinjski kamp Valalta koji je ponovio lanjski odličan rezultat.
- To znači da nema pada ako se ulaže u kvalitetu što je i moto ove grupacije. No moramo kazati da je naturizam i najmanje ranjiv na recesijske procese, dakle elastičnost potražnje je najmanja kod ovog segmenta. Potražnja koja se evidentira kroz rezultate i noćenja govori kako, kad je u pitanju kvaliteta, treba izbjegavati jednostavnu rekonstrukciju kampova, dakle ne samo obnovu, kao što su oni i nekad bili, već da kamp mora biti obnovljen iz temelja.
Obnova, održavanje i manja poboljšanja koštaju puno više i još gore, demotiviraju i usporavaju radikalnu operaciju u smislu same kvalitete. Upravo iz naših primjera rezultata sezone vidimo da samo kvalitetni kampovi imaju rezultate, smatra Sladoljev. (B. BAN)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU