Mladina: Ukinimo slovensku vojsku!

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Legendarna ljubljanska Mladina je zajedno s uglednim javnim osobama u Sloveniji pokrenula peticiju za ukidanje vojske. Slovensku vojsku, po mišljenju inicijatora peticije, valja raspustiti, njezine pripadnike prekvalificirati u socijalne radnike i u civilnu zaštitu, a novac koji se dosad trošio na vojsku valja preusmjeriti za socijalne transfere, kao i sredstva zaradena od prodaje oružja u Sloveniji.

Vojarne treba pretvoriti u bolnice i staracke domove jer Slovenija ima izniman geostrateški položaj i sigurnosno nije ugrožena. Inicijativa ne podrazumijeva otkazivanje preuzetih aranžmana s NATO savezom, no i to nije iskljuceno.

Slovenska vojska danas broji 9.300 vojnika, rasporedenih u 19 vojarni. Za vojne namjene Slovenija je prošle godine potrošila 552 milijuna eura, što predstavlja oko 1,55 posto ukupnog slovenskog nacionalnog proizvoda.

Ipak, nije rijec o potpunoj demilitarizaciji te zemlje. Oko dvije tisuce vojnika ipak bi bilo rasporedeno u civilnu zaštitu, zadržavajuci osobno naoružanje i, možda, laku artiljeriju, ne bi li se mogli, zajedno s policijom, oduprijeti eventualnom napadu izvana.

Još 500 vojnika ostalo bi u uniformi zbog sudjelovanja u mirovnim misijama, ali samo ako one imaju mandat Ujedinjenih naroda, cime bi Slovenija ispunjavala svoje medunarodne obaveze.

Inicijativa polazi od teze da je nacionalna vojska sastavnim dijelom država. Buduci da je Slovenija danas clanica šire državne zajednice, Europske unije, dosadašnju vojsku i vojni aparat više ne treba. Svoju suverenost, ugled i utjecaj Slovenija više ne smije temeljiti na vojnoj sili. Moc države mora graditi na politici mira, a ne na politici rata.

Osim uredništva Mladine, peticiju potpisuju brojni slovenski uglednici: novinari i publicisti Jurij Gustincic, Janko Lorenci i Tanja Lesnicar Pucko, sociolozi i politolozi Matjaž Hanžek i Vlado Miheljak, ekonomisti Lev Kreft i Bogomir Kovac, povjesnicari Spomenka Hribar i Božo Repe, glazbenici Zoran Predin i Jani Kovacic, književnik Goran Vojnovic, kao i slovenska pravobraniteljica za ljudska prava Zdenka Cebašek Travnik.


Podijeli: Facebook Twiter