U Centru vizualnih umjetnosti Batana otvorena je Međunarodna izložba pod nazivom "Mladi, čuvari baštine", koja se može razgledati do kraja mjeseca. Na izložbi su predstavljene fotografije 72 autora iz devetnaest zemalja među kojima se nalaze i mladi autori (do 21 godine) iz Hrvatske, Španjolske, Tunisa, Portugala, Škotske, Ukrajine, Rusije, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Urugvaja, Armenije, Belgije, Kanade i drugih zemalja svijeta. Sve njih veže jednaki predznak mladih čuvara svoje nacionalne, a time i svjetske baštine.
- Promatrajući odabrane fotografije, već na prvi pogled vidljivo je da su u njima sažeti i predstavljeni mnogobrojni slikovni podaci o narodnim običajima, kulturi, arhitekturi i vjerovanjima, klikom fotoaparata zabilježeni u raznim zemljama, s namjerom da mladi autori ispričaju priču o svojoj zemlji i zavičaju. Tako fotografski predstavljene priče, upućene širem gledateljstvu, omogućuju nam slojevito otkrivanje što je u kontekstu baštine mladima raznih zemalja zajedničko, a što svojstveno samo nekima. U fotografije su utkali osobne predodžbe, znanja, iskustvo, a često i zanesenost elementima baštine, zapisala je u predgovoru kataloga Mirjana Pešec, članica Odbora Hrvatskog fotosaveza za rad s mladima.
Otvorenju, uz predstavnike Batane, prisustvovali su i suorganizatori izložbe, članovi Hrvatskog fotografskog saveza, tajnik Predrag Bosnar i Zlata Medak, koji su istaknuli da već više od 20 godina Hrvatski fotosavez u svojim programima za mlade, zajedno s mladima traga za odgovorima na pitanja što to baština jest i kako je očuvati? Naime, kako se moglo čuti, tijekom dugog niza godina na stotine mladih polaznika fotoradionica iz svih dijelova Hrvatske, zahvaljujući specifičnom vođenju koje uključuje kontinuirano propitivanje metodičkih postupaka i vrednovanje postignutih rezultata rada, bili su u prilici otkrivati i prepoznavati baštinu, pa je i taj pobuđeni interes mladih za sadržaje vezane uz tematski okvir baštine potaknuo na fotografsko bilježenje otkrivenog nasljeđa.
- Ovogodišnji album svjedoči o vizualnoj i estetskoj zrelosti mladih kao autora, o svježini njihova pristupa pri kadriranju i izboru motiva te napose o subliminiranom fotografskom doživljaju baštine. Izabrane fotografije na suptilan način govore o isprepletenoj kulturnoj, običajnoj i graditeljskoj baštini, o umijeću građenja poljskih kažuna tehnikom suhozida, o očuvanim kamenim amfiteatrima, crkvama, zvonicima i rozetama, o finoći blistavo bijele paške čipke, izrađene iglom i koncem na rubovima marama, kao i o važnosti zdenca i vode u kamenu, istaknula je Zlata Medak, dodavši da su mladi autori zahvaljujući i pomno odabranim programima Hrvatskog fotosaveza danas u prilici da svoj osjećaj ponosa i želje za promicanjem ljepote zavičajne baštine fotografijom približe mladima u drugim zemljama. (Napisala i snimila Nina ORLOVIĆ RADIĆ)