Mlade motivirati cijenom i uvjetima rada te stalnim zaposlenjem

Rajko Kutlača (Arhiva)
Rajko Kutlača (Arhiva)

Zakonom bi trebalo zabraniti uvoz radne snage sve dok se može pronaći u Hrvatskoj, a mlade bi trebalo motivirati za brodograđevna i druga zanimanja cijenom i uvjetima rada te stalnim radnim odnosom, izjavio je na današnjoj konferenciji za novinare Rajko Kutlača, pulski povjerenik Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije. Konferenciju je sazvao ponukan nedavnom izjavom Gordane Deranja, predsjednice Hrvatske udruge poslodavaca, o tome da uvoz radne snage treba zakonski omogućiti. Takvu izjavu Kutlača smatra skandaloznom.

- HUP mora inzistirati na promjeni obrazovnog sustava, u kojem bi se školovali kvalitetni kadrovi kojima bi se nudilo stalno zaposlenje, s primjerenom plaćom i uvjetima rada. Naprosto nas smeta što se problem rješava uvozom radne snage, umjesto da se gleda dugoročno i da se na kvaliteti radi za vrijeme školovanja, kao nekad, plaćenom praksom u poduzećima, uz mentore iz proizvodnje. Današnji rukovodeći, inženjerski i stariji proizvodni kadar svih brodogradilišta je školovan na taj način. Danas toga nema. Neprihvatljiva je teza da nema interesa za brodograđevna i druga proizvodna zanimanja. Neka svi koji to tvrde objave kolika je plaća mladog radnika zagarantirana ugovorom o radu. Zar se doista može očekivati da osnovna plaća manja od 3.000 kuna bruto može privući mlade ljude, upitao je Kutlača te pozvao Deranju da objavi kolika je plaća mladog radnika u Tehnomontu.

- Privreda mora imati oslonac u radnoj snazi iz svog okruženja, inače je upitan njezin smisao. To se ne odnosi samo na brodogradnju, nego na cjelokupno gospodarstvo. Često smo govorili kakve učinke ima takva politika na turizam, gdje je društvena neodgovornost u smislu brige za stanovništvo i okruženje na najnižim granama. Stalnog zapošljavanja gotovo da nema, a iskorištavanje slabo plaćene radne snage je maksimalno bez obzira na enormne zarade, tvrdi Kutlača.

TESU: Dobili plaću za svibanj
Plaća za svibanj bila je posljednja koju su primili radnici Uljanik-TESU-a. Rajko Kutlača kaže da je, unatoč kašnjenju, uspostavljena redovita isplata jedne plaće mjesečno, što je bio uvjet obustave štrajka u koji su radnici bili stupili ovog proljeća.
- Zaposlenost je stopostotna. U sindikatu inzistiramo na toj jednoj plaći mjesečno da bi radnici mogli normalno živjeti, a očekujemo i rješavanje zaostataka čim završi postupak predstečajne nagodbe i Uljanik kupi TESU, rekao je Kutlača
. (M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter