Ministarstvo radi zaštite zdravlja savjetuje izbjegavanje izlaska u najtoplijem dijelu dana, odnosno od 10 do 17 sati, nadalje poziva da se djecu ili kućne ljubimce ne ostavlja u parkiranom vozilu, kao i na izbjegavanje napornog fizičkog rada.
Redovito i dovoljno pijenje tekućine, te izbjegavanje alkohola i napitaka s previše kofeina i šećera, kao i uzimanje češćih manjih obroka, te izbjegavanje hrane bogate bjelančevinama, mjere su na koje također upućuje Ministarstvo zdravlja u priopćenju.
Rashlađivanje tijela (tuširanjem ili kupanjem u mlakoj vodi), rashlađivanje doma držanjem sobne temperature ispod 32 stupnja Celzija danju i ispod 24 stupnja Celzija noću, nošenje lagane, široke, svijetle odjeće od prirodnih materijala, stavljanje šešira širokog oboda ili kape te sunčanih naočala, mogu pripomoći u ovako visokim temperaturama.
Korištenje hladnijeg noćnog zraka, smanjenje količine vrućeg zraka unutar stana, (vješanjem mokrih ručnika, uz uključen uređaj za rashlađivanje, te zatvaranje vrata i prozora), također su preporučene mjere Ministarstva zdravlja.
Ministarstvo poziva i na traženje savjeta liječnika u slučaju neke kronične bolesti, a ako se lijekovi već uzimaju, treba provjeriti s obiteljskim liječnikom kakav utjecaj lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu.
Svakako se preporuča nazvati i posjetiti obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami.
Ministarstvo zdravlja preporučuje građanima da se pridržavaju preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova te da, u slučaju potrebe, pomoć potraže putem Hitne pomoći na broj 194 te Centra 112. (Hina)