Svi hrvatski građani imaju jednako pravo na inozemnog liječnika, uz prethodno dobivenu suglasnost ravnateljstva bolnice i Ministarstva zdravlja, stoji u odgovoru Ministarstva zdravlja na upit Udruge hrvatskih pacijenata o uvjetima pod kojima obični građani mogu, poput predsjednika Republike Ive Josipovića, dovesti liječnika iz inozemstva.
Zdravstvena ustanova u kojoj se bolesnik liječi iz opravdanih razloga može omogućiti provođenje određenih zahvata eminentnim stranim stručnjacima u pojedinim područjima, te u svrhu edukacije domaćih stručnjaka o postupcima ili metodama koji pokazuju veću uspješnost od postupaka koji se sada provode, stoji u odgovoru Ministarstva zdravlja.
Ministarstvo navodi da je u zadnje dvije godine izdalo 27 suglasnosti za boravak stranih zdravstvenih djelatnika u hrvatskim zdravstvenim ustanovama.
Prilikom podnošenja zahtjeva Ministarstvu treba dostaviti podatke o stranom liječniku koji mora ispunjavati uvjete po pravilima EU, a uz ostalo mora imati odobrenje za rad izdano od nadležne komore zemlje prebivališta, navodi se u odgovoru.
Komentirajući odgovor, predsjednik Udruge pacijenata Marijo Drlje rekao je Hini da su tražili "jasan i decidiran odgovor koji može razumjeti svaki laik", a dobili "zamagljeni dopis koji zahtijeva tumačenje".
S obzirom na kompliciranu proceduru potrebnu za odobrenje liječenja u inozemstvu ili korištenje skupih lijekova, Drlje pretpostavlja da ni u slučaju dolaska liječnika iz inozemstva procedura ne bi bila jednostavnija.
Primjerice, ako se običan pacijent želi liječiti u inozemstvu, prije toga mora dobiti suglasnost bolničkog povjerenstva u kojem mora biti decidirano navedeno da se takav zahvat ne može obaviti u Hrvatskoj. (Hina)