Ministar Linić optužuje upravu Mirne

Za Mirnu treba poništiti zadnje ročište i otvaranje stečaja (M. MIJOŠEK)
Za Mirnu treba poništiti zadnje ročište i otvaranje stečaja (M. MIJOŠEK)

Nikome u Hrvatskoj ne smije biti svejedno kakva će biti sudbina tvornice za preradu ribe Mirna iz Rovinja nad kojom je otvoren stečajni postupak, poručili su danas sa saborske govornice klubovi Laburista, HDZ-a, IDS-a, HSU-a te nezavisni zastupnik Damir Kajin.

"Za Mirnu treba poništiti zadnje ročište i otvaranje stečaja te održati novo ročište i postići dogovor jer je riječ o 254 radna mjesta i tvornici koja 70 posto proizvoda izvozi na strano tržište. Tako se u predstečajnoj nagodbi spašava gospodarstvo", poručila je laburistica Nansi Tireli nakon stanke koju su zatražili zbog otvaranja stečajnog postupka nad tvornicom za preradu ribe Mirna Rovinj.

Laburisti, podsjetila je Tireli, dugo upozorava kako poanta predstečajnih nagodbi nije onakva kakva je predstavljena zakonom.

"Moramo progovoriti, došlo je vrijeme da se iznosi u prestečajnoj nagodbi javno objave te da vidimo kome se oprašta i zbog čega", rekla je Tireli.

"U četvrtak nije postignut dogovor u postupku predstečajne nagodbe, a sudbina radnika, koperanata i njihovih obitelji ostaje neizvjesna", upozorio je rovinjski gradonačelnik Giovanni Sponza (IDS).

Problem Mirne, kazao je, nije nastao jučer već onda kada je netko nad njom učinio pretvorbu i privatizaciju na hrvatski način. "Građanima je puna kapa prepucavanja bez rezultata, u Mirni se promijenilo 17 uprava, dobar dio njih koristio je financijski inženjering te isisavao novac iz tvrtke", rekao je Sponza.

"Nikome u Hrvatskoj ne smije biti svejedno kakva će biti sudbina Mirne", rekao je pozivajući prestavnike radnika, Grada, Županije i Vlade da sjednu za stol, kako bi ta tvrtka krenula na put ozdravljenja.

"Svima poručujem da je nama u Rovinju dosta svih onih koji Rovinj vide kao biznis rentanja i nekretnina. Prste daleko i ča od Mirne. Istrijani jesu pitomi no ako netko na takav način misli ući pokazat ćemo drugu ćud i narav", poručio je Sponza.

"Bolju poziciju od Mirne u Rovinju ima još jedino opća bolnica gdje se također trenutno događaju čudne situacije", upozorio je nezavisni zastupnik Damir Kajin, dodavši kako Mirna mora preživjeti jer može živjeti.

"Tko je do ovog doveo i kome je u interesu stečaj, koji je bio u zadnje dvije godine pogubniji od pretvorbe i privatizacije. Kome je bilo u interesu da se zaustavi postupak OIB-a kako bi se vidjela imovinska krvna slika u Hrvatskoj", pitao je Ivan Šuker (HDZ).

"Tko je doveo u situaciju da Mirna duguje preko 40 milijuna kuna državi. Ako je netko isisavao novac iz te tvrtke gdje je onda DORH", pitao je Damir Kajin.

Po ocjeni HSU-uvog zastupnika Silvana Hrelje, situacija u Mirni ide na dušu Visokom trgovačkom sudu. "2002. nad Mirnom je otvoren stečajni postupak i trajao je šest mjeseci, nakon čega je Visoki trgovački sud donio odluku da se stečaj obustavlja", podsjetio je. Nije bilo valjanog razloga za poništenje a sve drugo je nastavak priče o nekretninskom biznisu, rekao je Hrelja.

Još odavno, rekao je Hrelja, maštalo se o Rovinju i najvećoj marini na mediteranu no siguran je da ta marina nije moguća i da su vremena megalomanskih poteza prošla. "Mirnu treba dobiti ona tvrtka čija je prehrambena proizvodnja core biznis", ustvrdio je.

Ministar financija Slavko Linić rekao je u utorak u Bruxellesu da njegovo ministarstvo nije odgovorno za otvaranje stečaja u Mirni Rovinj, te je optužio upravu te tvornice da nije bila zainteresirana za proizvodnju.

Linić je na pitanje kako to da je oprošten dug medijskoj kući EPH od osam milijuna kuna, a ne i proizvodnoj tvrtki Mirna Rovinj, rekao da su to zaključci "nezadovoljnih strana i nekih medijskih komentara".

Ministar je za probleme Mirne Rovinj optužio upravu te tvrtke, koja je odbila Podravku kao strateškog partnera.

"To pitajte upravu koja je odbila da strateški partner bude Podravka, proizvođač hrane. Za nas je bio prihvatljiv model da Podravka otkupi potraživanja HBOR-a, da se to unese u kapital, da se upravi Mirne omogući da nema dugove prema bankama, ali očito je da uprava nije imala tu namjeru", rekao je Linić.

"Ministarstvo je ponudilo rješenje za Mirnu, a to očito nije prihvaćeno zato što odgovorni ljudi koji vode Mirnu nisu bili zainteresirani za proizvodnju nego za nešto drugo", zaključio je ministar Linić (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter