Nije 11.000 potpisa za neku inicijativu u Hrvatskoj previsok prag. Ne više. Hrvatska ga je preskočila u manje od mjesec i pol dana kampanje, samo uz pomoć društvenih mreža i sporadičnu medijsku prisutnost. Ubrzo nakon Hrvatske prag je prešla i susjedna Slovenija, koja je dugo premoćno vodila u Europskoj građanskoj inicijativi prema Europskoj komisiji za uvođenje bezuvjetnog temeljnog dohotka.
Potpisivanje je u svim zemljama članicama EU-a pokrenuto 14. siječnja 2012. s rokom za ispunjenje minimalnih zahtjeva od godinu dana. Hrvatice i Hrvati su tu mogućnost dobili 14. srpnja, pola godine kasnije od ostalih. Slovenija je u tom trenutku imala više od 60 posto potpisa potrebnih za prijelaz praga. Djelovala je poput svjetla na kraju tunela.
Ideja je jednostavna: osobni temeljni dohodak mora postati temeljno ljudsko pravo i omogućiti da život ni jednom građaninu ne bude ugrožen. Inicijatori, građani Europe, bore se da njihov projekt postane zakon, svjesni da za to treba proći još dosta vremena. Građani sami, dakle, imaju mogućnost predlaganja novog zakona Europskom parlamentu za što moraju prikupiti do 14. siječnja iduće godine milijun potpisa.
Na internetskim stranicama inicijative vodi se statistika, dio koje je slika karte EU-a koja prikazuje trenutnu situaciju broja potpisnika po državama. Plavom bojom označene su one koje su započele prikupljanje potpisa. Zelena je boja namijenjena onima koji dosegnu minimalni prag. Od tada pa do sredine rujna pozelenjeti je predstavljalo gotovo nemoguću misiju. Pozitivna promjena trenda vezana je za izradu hrvatskih internetskih stranica sa svim potrebnim informacijama na pregledan i jasan način. Stranice su nastale pod koordinacijom povjerenice inicijative u Hrvatskoj, društveno aktivne Riječanke Višnje Željeznjak.
Hrvatska je na kartu zelenu boju donijela prva, 15. listopada - kao svojevrstan poklon dugo željenoj Europskoj uniji, a susjedna Slovenija desetak dana kasnije. Hrvatska je zazelenjela na urnebesan način, uz 30 posto potpisa danih već u prvih dva-tri dana.
Tu je brzinu važno naglasiti zbog "predviđanja" budućnosti inicijative kojom se danas bave mnogi. Kako na društvenim mrežama koje kuhaju raspravama, tako i u klasičnim medijima. Za inicijativu posao prikupljanja potpisa tek je započeo, no s armijama nezaposlenih i socijalno ugroženih građana Unije, ova inicijativa ima svijetlu budućnost.
Nezadovoljnim građankama i građanima EU-a ova je inicijativa i potpis na njoj jedini preostali direktni izbor, uz (također) svima dostupnu ulicu na kojoj mogu iskazati nezadovoljstvo na mnogo drastičniji način. (M. Ambruš Kiš, I. Rabar)
CIJELI TEKST PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU