Nakon što se pokazalo da su njihova upozorenja tocna te da ce restriktivno zakonodavstvo u podrucju umjetne oplodnje ugroziti uspješnost te metode zaceca u Hrvatskoj, a parove s problemom neplodnosti natjerati da medicinsku pomoc potraže izvan granica zemlje, u udruzi roditelja Roda kažu da ih uopce ne iznenaduje podatak o samo dvije uspješne izvantjelesne oplodnje metodom oplodnje odmrznutih jajnih stanica u hrvatskim bolnicama u posljednjih šest mjeseci.
- To smo i ocekivali, a ništa bolje nije ni u primarnim postupcima. Pokazalo se, kako su i predvidali strucnjaci Opce bolnice Sveti Duh, da je uspješnost postupaka izvantjelesne oplodnje pala za trecinu, kaže Karmen Rivoseki-Simic iz udruge Roda.
Evidentnom padu uspješnosti postupka izvantjelesne oplodnje nije kumovala samo zabrana zamrzavanja zametaka, koja predstavlja poseban problem za parove koji žele dijete, vec je to direktna posljedica odredbe novog Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji koja dopušta oplodnju samo tri jajne stanice u jednom postupku, upozorava Rivoseki-Simic.
U udruzi stoga najavljuju da ne namjeravaju odustati od svojih zahtjeva za izmjenom spornog zakona, a podaci o broju trudnoca iz zamrznutih jajnih stanica poslužit ce im, kažu, kao dobar argument za izmjenu postojeceg zakonodavstva.
- Nema druge nego boriti se za izmjenu nedavno donesenog zakona. Ova metoda je u vecini zemalja eksperimentalna, i primjenjuje se jedino u slucaju kanceroznih bolesti, gdje se prezerviraju jajne stanice žena, i u zemljama s restriktivnim zakonima, a to je u Europi jedino Hrvatska. Ne treba cekati da metoda postane standardna jer ce do tada biološki sat mnogim ženama otkucati, upozorava Rivoseki-Simic.