Međunarodni donatori obećali pomoć Srbiji

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Međunarodni donatori spremni su pomoći Srbiji u borbi s posljedicama katastrofalnih poplava, poručeno je u četvrtak s donatorskog sastanka u Beogradu i najavljeno da će donatorska konferencija uslijediti nakon procjene šteta za koje srbijanske vlasti navode da su najveće u elektroenergetskom sektoru i poljoprivredi.

Međunarodna zajednica, kako je rečeno, podupire Srbiju u teškom razdoblju i voljna je staviti joj na raspolaganje "svoje resurse i financijske mehanizme" za obnovu zemlje od poplava.

Šteta koju je Srbija pretrpjela proteklih dana u katastrofalnim poplavama znatno premašuje 174,5 milijuna eura, odnosno 0,64 odsto nacionalnog bruto društvenog proizvoda, što je uvjet za pomoć iz fonda Europske unije, priopćio je sudionicima donatorskog sastanka premijer Aleksandar Vučić.

Šef izaslanstva EU u Srbiji Michael Davenport rekao je da Beograd može odmah računati na pomoć Unije od 30 milijuna eura za najhitnije potrebe u otklanjanju posljedica poplava.

Sastanku potencijalnih donatora nazočili su predstavnici diplomatskog zbora i veleposlanstava 27 zemalja, predstavnici Vijeća Europe te dužnosnici međunarodnih financijskih institucija - Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Europske investicijske banke, Svjetske banke.

Vučić je, upoznajući sudionike sastanka s razmjerama štete od poplava, priopćio posljednje službene podatke - da je evakuirano ukupno 31.879 osoba koje su smještene u 140 kolektivnih centara, najvećim dijelom u Beogradu, srušena su 1.763 objekta, a poplavljeno ih je više od 2.000 poplavljeno, a od 39 poplavljenih općina s ukupno oko 1,6 milijuna stanovnika najveći stradalnik je beogradska prigradska općina Obrenovac.

Pokrenuto je na tisuće klizišta koja su uništila ili oštetila kuća i infrastrukturu, bujica je odnijela ili oštetila i brojne dionice pruge, a Srbiju očekuju ozbiljni radovi na popravku teško oštećene pruge Beograd-Bar.

Oštećena su i ukupno 52 javna objekta među kojima najviše škola te više od 300 poslovnih objekata.

Srbijanski premijer naglasio je da su u gospodarstvu energetski i poljoprivredni sektor pretrpjeli najveću štetu, poglavito termoelektrana Nikola Tesla (TENT), koja proizvodi 53 posto struje potrebne Srbiji, a pod vodom su i ugljenokopi s kojih se ona opskrbljuje ugljem, zbog čega sada, navodi Vučić, Srbija kupuje struju za oko 500.000 do milijun eura.

"Pod vodom je 80.000 hektara. Ministarstvo poljoprivrede je zabranilo promet poljoprivrednim proizvodima s područja ugroženih poplavama. Sve što je bilo zasijano nestalo je u jednom danu", naglasio je Vučić, ocijenjujući da će sve to utjecati na umanjeni rast ili pad proizvodnje.

Vučić se zahvalio za dosad upućenoj pomoći, nabrajajući sve zemlje pojedinačno iz kojih su stigli spasilački timovi, crpke za vodu, čamci, generatori i prateća oprema, humanitrarna pomoć te zamolio za daljnju pomoć istaknuvši da ona neće biti zloupotrebljena već da će potrošnja svih donacija biti transparentno i javno predočena.

Ministrica bez portfelja zadužena za eurointegracije Jadranka Joksimović rekla je kako se Srbija već priprema konkurirati za novac iz raspoloživih fondova EU, a kako je srbijanskom izaslanstvu rečeno u ponedjeljak u Bruxellesu, gdje je Joksimović bila sa šefom diplomacije Ivicom Dačićem, Srbija ima na raspolaganju 10 tjedana da pripremi procjenu štete, dok će istodobno Europska komisija pripremati svoje mehanizme.

Cilj je da Beograd do srpnja preda molbu kako bi do najkasnije u rujnu Bruxelles mogao odobriti sredstva za pomoć u otklanjanju poplava.

"Srbija je od izbijanja poplava od zemalja članica EU dobila pomoć i više nego što je traženo, a ekipe stručnjaka iz EU pomažu u zaštiti od poplava elektroenegetskih objekata", istaknuo je na donatorskom sastanku šef izaslanstva EU u Srbiji Michael Davenport i podsjetio da Srbija, iako je kandidat za članstvo u EU, ima ista prava kao i članice u korištenju sredstava Fonda solidarnosti.

Točan iznos pomoći koju će Srbija dobiti od EU za otklanjanje posljedica poplava bit će utvrđen tek na osnovi procjenjene štete, rekao je britanski diplomat i najavio da će doći i 200 stručnjaka iz zemalja Unije koji će pomagati srbijanskoj vladi u kontroli sanacija štete i trošenja novca koji je tome namijenjen.

Davenport je podsjetio da je u fazi spašavanja tijekom poplava u Srbiji sudjelovalo 19 zemlja EU te da je Unija trenutno angažirana na ispumpavanju vode iz ključnih elekroenergetskih postrojenja.

Povjerenica Europske unije za međunarodnu suradnju, humanitarnu pomoć i reagiranje u kriznim situacijama Kristalina Georgieva, koja je dan ranije posjetila Srbiju, predala je srbijanskoj vladi opremu koja će omogućiti opskrbu strujom istaknuvši kako EU želi pokazati da je uz Srbiju i njene građane u ovoj situaciji. Generatori koje je donirala EU osigurat će struju za oko oko tisuću obitelji, a prateća oprema su i pokretni uređaji za rasvjetu terena s generatorom te tuševi za dezinficiranje i grijači za vodu. U razgovoru s premijerom Vučićem ona je poručila da "Srbija može odmah iskoristiti fondove koji su bili dostupni i u prošlosti, ali nisu u potpunosti korišteni". (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter