Matvejević dobitnik nagrade za građansku hrabrost

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

NVO GARIWO, registrirana u Sarajevu kao dio šire međunarodne organizacije koja se bavi ljudskim pravima i ugroženim slobodama, ustanovila je 2007. godine Nagradu Duško Kondor za građansku hrabrost i Nagradu Duško Kondor za afirmaciju građanske hrabrosti.

Na osnovu pristiglih prijedloga za 2013. godinu, Komisija je proglasila Predraga Matvejevića dobitnikom Nagrade Duško Kondor za građansku hrabrost, a u obrazloženju se navodi da je Matvejević - svjestan rizika kojima se izlaže - iskazivao građansku hrabrost, tako što je u vrijeme SFRJ, u ime zaštite ljudskih prava, prvenstveno slobode govora, branio političke osuđenike; nadalje, 1989. bio suosnivač Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu (UJDI), prve nezavisne političke asocijacije u tadašnjoj Jugoslaviji, čiji je cilj bio pronaći mirno rješenje jugoslavenske krize.

Osim toga, riskirao je život boreći se i pišući protiv svih oblika totalitarnih praksi; u Hrvatskoj 1991. bio izložen progonu, uvredama i klevetama svih vrsta, uključujući i hice iz vatrenog oružja ispaljene u njegov poštanski sandučić, zbog čega je spašavajući goli život otišao u egzil. Iz egzila je i dalje kritizirao negativnosti u ex-Yu društvima i otvoreno govorio o zlu te tko ga i gdje čini.

Godine 2001. u Jutarnjem listu objavio je tekst "Naši talibani u kojem je pojedine pisce i intelektualce otvoreno označio kao odgovorne za ratna huškanja. U politički montiranom procesu, 2005. godine, zbog tog je teksta pravomoćno osuđen na uvjetnu kaznu od pet mjeseci zbog klevete. Na presudu se nikad nije žalio jer bi time, kako je govorio, priznao i onoga tko tuži i onoga tko sudi.

Već u svom prvom mandatu, kada je kampanja protiv Predraga Matvejevića u Hrvatskoj još bila u punom jeku, predsjednik Stjepan Mesić dodijelio mu je visoko odlikovanje Republike Hrvatske, a predsjednik Ivo Josipović ga je u jeku pravosudne hajke imenovao predstavnikom RH u Međunarodnoj organizaciji frankofonih država.

O Nagradi su odlučili Uwe Kitzinger CBE, predsjednik Komisije, HE Henrik Ofstad, potpredsjednik Komisije, ambasador Kraljevine Norveške u Hrvatskoj, Dževdana Jašarević, sekretar Komisije, novinar, BiH, Esad Kočan, novinar, laureat NDK za afirmaciju građanske hrabrosti 2011, Crna Gora, Besim Spahić, profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, BiH, Ellen Elias Bursać, prevodilac, Tufts U., MA, USA, Dinka Čorkalo Biruški, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zagrebu, Hrvatska i Ognjen Tomić, politolog, Italija.

Duško Kondor bio je član Helsinškog odbora u Republici Srpskoj, ubijen je 2007. godine u svom stanu u Bijeljini, u znak odmazde i kao reakcija na presude u Haagu. (S. HRIBAR/NL)


Podijeli: Facebook Twiter