Manjak sna usporava metabolizam tijekom dana što uzrokuje da tijelo troši manje energije, odnosno kalorija, objavili su švedski znanstvenici.
Rezultati studije, objavljeni u americkom casopisu "American Journal of Clinical Nutrition" još su jedan dokaz da manjak sna može pridonijeti dobivanju na težini, ne samo poticanjem apetita nego i sporijim sagorijevanjem kalorija.
"Rezultati našeg istraživanja pokazuju da samo jedna besana noc akutno smanjuje potrošnju energije u zdravog muškarca, što sugerira da san pridonosi regulaciji potrošnje energije na dnevnoj bazi", rekao je voditelj istraživanja Christian Benedict sa sveucilišta u Uppsali.
Benedict i njegove kolege su 14 studenata podvrgnuli nizu ispitivanja spavanja - skracenom snu, normalnom snu i potpuno besanoj noci kroz nekoliko dana i potom mjerili promjene u njihovoj prehrani, razini šecera i hormona i indikatorima rada bazalnog metabolizma.
Otkrili su da samo jedna besana noc usporava metabolizam sljedece jutro i smanjuje potrošnju energije za obicne tjelesne zadace poput disanja i probave za pet do 20 posto, u usporedbi s jutrom poslije noci u kojoj se dobro spavalo. Nakon slabog sna ti su mladici takoder imali povišenu jutarnju razinu šecera, hormona koji reguliraju apetit i hormona stresa poput kortizola.
I ranije su studije pokazale da osobe koje spavaju manje od pet sati imaju veci rizik za pretilost i bolesti povezane s njome, poput dijabetesa tipa dva. Americki lijecnici preporucaju da odrasle osobe spavaju od sedam do devet sati svake noci.