U Obrtničkoj komori Istarske županije majstorski ispit je u proljetnom roku uspješno položilo 28 kandidata iz Istarske i Primorsko - goranske županije. Danas je za njih u prostorijama Udruženja obrtnika Pula priređena svečana promocija. Odazvalo ih se 12, neki od kojih u pratnji svojih ponosnih obitelji, a majstorske diplome im je uručio potpredsjednik Komore Enrico Cernecca.
- Majstorska zvanja su vrlo cijenjena u Hrvatskoj i Europi, a stječu se polaganjem državno priznatog majstorskog ispita i dobivanjem diplome koja omogućuje samostalno obavljanje obrtničkih djelatnosti, vođenje obrta i daljnje napredovanje u struci. Poštovani majstori, svojim ćete radom, kreativnošću i inovativnošću, prateći razvoj tehnologije i spajajući teorijska i praktična znanja dati doprinos našem gospodarstvu. Vi ste hrabri, vrijedni i poduzetni ljudi koji će svojim radom osigurati egzistenciju svojim obiteljima te pridonijeti našem obrazovnom sustavu nesebično prenoseći svoje znanje mladim naučnicima i pokazati im kako biti odgovorni, uspješni i konkurentni na tržištu rada, poručio je Cernecca.
Majstorske diplome za kozmetičare dobile su Ana Škulić, Martina Mirković i Gordana Novosel, a za frizere Margareta Štifanić, Petra Šalja, Halida Kerekeš, Ivana Marić, Katja Zgrablić, Beti Pištan, Marina Barišić, Lucija Kamenčić i Anita Nushi. Za elektroinstalatera su položili Endre Kiss, Almir Karaman, Alen Jerman i Sebastijan Jurčić, za autolimara Bojan Kinkela, za plinoinstalatera Karlo Koraca, a za vodoinstalatera, instalatera grijanja i klimatizacije Edi Ukota i Angelo Žegrić. Novi majstori stolari su Matija Banko i Domagoj Miko, zidari Kristijan Medančić, Vahid Delić, Aleksandar Gašparić i Luka Andrijević, a kuhari Benjamin najcer i Gracijano Švić.
Početak skrbi o obrazovanju za potrebe obrtništva datira iz 1852. godine, kad je osnovana trgovačko - obrtnička komora, a nakon ukidanja obrazovanja za obrtnička zanimanja 1960-tih godina, ono se vraća 1994, stupanjem na snagu Zakona o obrtu. Obrtnička komora ima javne ovlasti na području obrazovanja za obrtništvo na temelju kojih skrbi o provedbi majstorskih ispita, ispita o stručnoj osposobljenosti i drugim oblicima cjeloživotnog obrazovanja, dok u redovnom sustavu srednjoškolskog obrazovanja provodi postupak izdavanja licenci obrtima i pravnim osobama za izvođenje praktične nastave i vježbi naukovanja.
Majstorski ispiti se u Obrtničkoj komori Istarske županije održavaju posljednjih 19 godina. U tom razdoblju, kroz održanih 36 ispitnih rokova, majstorsko je zvanje steklo 1.039 osoba i to za zanimanja stolara, mesara, kuhara, slastičara, natkonobara, autolimara, automehaničara, frizera, kozmetičara, vodoinstalatera, vodoinstalatera - instalatera grijanja i klimatizacije, soboslikara - ličilaca, fotografa, zidara, fasadera, klesara, graditelja brodova, elektroinstalatera, plinoinstalatera, kovača i trgovca. Cernecca je istaknuo i da je u cijeloj Hrvatskoj dosad položeno oko 13 tisuća takvih ispita od kojih osam posto u Istri u kojoj živi samo pet posto ukupnog stanovništva, što svjedoči o uspješnosti naše županije na području obrtništva. (K. FLEGAR)