Strucnjaci su ustanovili da supstanca majcina mlijeka nacinjena od proteina i masnih kiselina može ubiti stanice 40 razlicitih vrsta raka u laboratorijskim uvjetima.
Tijekom eksperimentalnog lijecenja oboljelih od raka mjehura sastojak majcina mlijeka nazvan HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made Lethal to Tumour cells) uspješno je istjerao mrtve stanice raka putem urina, dajuci nade da je na pomolu novi lijek.
Uz to, u laboratoriju HAMLET je ubio 40 tipova stanica raka, objavili su znanstvenici sa švedskih sveucilišta Gothenburg i Lund.
Dodatna prednost je što djelatna tvar ne razara zdrave stanice, dakle ne uzrokuje neugodne nuspojave poput kemoterapije, objasnio je prof. Roger Karlsson sa Sveucilišta Gothenburg.
Rad prof. Karlssona temelji se na kombiniranju kemikalija majcinog mlijeka s masnim kiselinama kako bi se kreiralo stanje koje simulira kiselost koja je prisutna u želucu malih beba, što rezultira antikancerogenim djelovanjem.
"No, zasad nije dokazano da se HAMLET stvara spontano u mlijeku. Mislimo da se stvara u kiselom okruženju bebina želuca," rekao je Karlsson.
Znanstvenici smatraju da aktivno djelovanje ove tvari nakon izlaganja želucanoj kiselini doprinosi da se dojenjem sprijeci pojava tumora u djetinjstvu.
Razvoj tretmana na temelju HAMLET-a ovisi o stvaranju lijeka koji ce imati isto djelovanje.