Paljetak je rekao kako mu je drago što je dobio ovo priznanje koje nosi Smojino ime. "Mene i Smoju najviše povezuje jedna simpatija prema malom čovjeku i to je nešto što ja u sebi nikada ne bih želio izgubiti", istaknuo je Paljetak.
Naglasio je da su on i Smoje bili "kolege po duhu" koji povezuje Split i Dubrovnik. "To je duh koji je Smoje u Splitu savršeno utjelovio kroz svoje likove i vlastiti život, i duh Dubrovnika koji na neki način progovarao kroz Držića preko Feđe Šehovića pa, evo, mogu se usuditi reći i mene koji u jednom dijelu mog opusa živi i dalje", pojasnio je Paljetak i dodao da ga sa Smojom povezuje i pisanje na pisaćem stroju.
Paljetak se osvrnuo i na sam naziv manifestacije podsjetivši da je marenda sveti čin u Dalmaciji. "Marenda je okupljanje oko stola, a svaki stol je mala slika zemlje u cjelini. Mi na taj način odajemo počast nebu, zemlji i vlastitome ja, a to ja uključuje puno ljubavi prema drugima", rekao je Paljetak.
Pokretač Smojine marende Boris Kragić prisjetio se kako je točno na današnji dan prije 30 godina s Miljenkom Smojom putovao na zimske Olimpijske igre u Sarajevo i s njim u vlaku za marendu jeo vrući kruh i mortadelu.
"Smojinoj marendi" nazočio je i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar koji je rekao da mu je iznimno drago što je ta manifestacija, u znak sjećanja na Smoju, postala tradicionalna.
Luko Paljetak je šesti dobitnik Zlatne plakete Miljenko Smoje. Prije njega to su priznanje dobili Arsen Dedić, Mile Skračić, Vladimir Beara, Davor Štambuk i Ivo Brešan.
Večeras će se u Splitu održati Večer ljubavne poezije Luke Paljetka, a sutra će biti otvorena izložba "Smoje u likovnim djelima".
Miljenko Smoje (1923.–1995.) bio je novinar, književnik i scenarist. Pisao je putopise, scenarije, reportaže i satire o običnom čovjeku.