Lubura: Roaming nije isto što i međunarodni poziv

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Stalni sudski vještak za telekomunikacije, tehniku i metodologiju prisluškivanja Đuro Lubura na svom Facebook profilu objavio je apel medijima želeći da se građanima pojasni razlika između roaminga i međunarodnih poziva. Kako je rekao, roaming je situacija kada sa svojim mobitelom odete izvan Hrvatske i mobitel koristite na stranoj mreži.

"Ako nakon četvrtka 15. lipnja budete u roamingu unutar Europske unije, Islanda, Lihtenštajna i Norveške, mobitel možete koristiti kao doma, a operator će vam potrošene minute, megabajte ili poruke skidati iz vaše tarife ili naplaćivati prema tarifi kao da iz Hrvatske pozivate drugu mrežu u Hrvatskoj (primjerice iz VIP mreže Tele2), dok se dolazni pozivi ili poruke ne naplaćuju.

Ako unutar četiri mjeseca telefon dulje koristite u EU roamingu, operator može od vas tražiti pojašnjenje i u iznimnim slučajevima nakon upozorenja naplatiti dodatnu naknadu koja nije previsoka. Svakako, nikakva naplata vam se neće dogoditi da vi o tome prethodno ne budete obaviješteni pa slobodno razgovarajte i surfajte dok god ste u EU/EEA. I dalje valja paziti u pograničnim područjima prema Srbiji, BiH ili Crnoj Gori jer je roaming s tim zemljama i dalje jako skup, a ako živite blizu granice može se dogoditi da se telefon spoji na njihovu mrežu iako ste doma", ističe Lubura.

Ako iz Pule, zovete nekoga u Italiju to nije roaming.

"Ono što buni većinu ljudi je međunarodni poziv koji je i dalje jako skup. Ako ste s vašim mobitelom u Hrvatskoj i zovete nekoga u inozemstvo - u EU ili drugdje, to nije roaming, te cijene nisu regulirane niti su pojeftinile. Dakle, ako iz Zagreba ili Pule sa svog mobitela zovete prijatelja ili poslovnog partnera u Italiju, to će vas koštati primjerice 4, 5 ili 10 kuna po minuti, ovisno o tarifi i operatoru. Ako odete u Sloveniju (što znači da ste u EU roamingu) i nazovete broj u Italiji ili drugdje u EU, to vas neće koštati ništa više nego da u Zagrebu sa svoje mreže zovete prijatelja koji je na drugoj hrvatskoj mreži (npr. s Tele2 zovete HT). Nelogično, ali je tako jer je Europska unija regulirala roaming, dok međunarodni pozivi nisu regulirani i njihova cijena ovisi samo o poslovnoj politici vašeg operatora.", ističe Lubura. (GI)


Podijeli: Facebook Twiter