Vruće ljeto ne obilježava ove godine samo turističku sezonu koja bi prema svemu sudeći ponovno mogla biti rekordna po pitanju turističkog prometa.
"Vruće" je i u Ministarstvu turizma koje je nedavno u javnu raspravu pustilo paket turističkih zakona koji se tiču turističkih zajednica, boravišne pristojbe i članarine te time izazvalo buru kritika diljem države jer se najavljuje ukidanje velikog broja malih turističkih zajednica.
Ujedno, prošlog je tjedna Hrvatska turistička zajednica kojim predsjeda ministar turizma Darko Lorencin ukinula predstavništvo HTZ-a u Švicarskoj, te ono u Španjolskoj svela na ured s jednim djelatnikom te promijenila nekoliko direktora na važnim tržištima. Ministar smatra da su ovakvi potezi dobri jer su pokrenuli javnu raspravu, a što se tiče predstavništva smanjili troškove.
- Hrvatska 365 bio je na neki način uvod u izmjene sustava TZ-a koje će se po novom zakonu moći udruživati, ali i ukidati. Nedavno ste u javnu raspravu pustili set turističkih zakona koji zbog toga nisu naišli na odobravanje sustava i lokalnih zajednica u cijeloj državi. Koji je vaš komentar na toliku količinu kritika?
- Nedavno sam bio u Zadru gdje sam se susreo sa svih sedam župana jadranske regije gdje se ostvaruje 96 posto hrvatskog turističkog prometa. I sve smo se praktički dogovorili. Otklonili smo neke sumnje. Prijedlog zakona koji smo pustili u javnost je jedna varijanta zakonskih rješenja koja je izrađena prateći empiriju i sadrži neka naša viđenja. Htjeli smo vidjeti reakcije i da se svi snažno uključe u raspravu. I došlo je do snažne rasprave što je pozitivno. Mislim da smo zainteresirali čitav sektor i sada ćemo dobivene primjedbe obraditi.
- Raščistili smo pitanja oko ukidanja i neukidanja TZ-a, odnosno potencijalne centralizacije. Jasno da se ne radi o centralizaciji, ali na drugačiji način se to u zakonu ne može napisati.
- Kada govorimo o članarini, veliki trgovački lanci i teleoperateri uglavnom uplaćuju svoje iznose članarina u sjedište svojih tvrtki, a ne tamo gdje je promet ostvaren. Zbog toga dolazi do velikih disbalansa u sustavu. Ne postoji jedan jedinstveni ključ, osim da novac iz tih velikih tvrtki centraliziramo na jedno mjesto i onda ga uz formulu ravnomjerno rasporedimo na čitav teritorij države. Dakle, ne u Hrvatsku turističku zajednicu ili Ministarstvo, nego ravnomjerno na TZ-e širom zemlje.
- S granicom od 25 posto budžeta koji se izdvaja za plaće u TZ-ima htjeli smo poručiti da više novca treba trošiti na programe, dakle na ono za što su TZ-i osnovani, a ne na plaće i upošljavanje. Upošljavanje je zadatak privatnog sektora. Naravno da smo oko te brojke fleksibilni i da ćemo naći točan postotak. Mijenjat ćemo ga.
- Kada će zakoni na izglasavanje u Sabor?
- Do kraja sljedećeg tjedna doradit ćemo zakonsko rješenje i ponovno ga dati na javnu raspravu. Na taj način želimo dobiti rješenje sva tri zakona koje će se jednoglasno prihvatiti u Saboru, kao što smo to postigli sa zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti.
- Zakon o turističkim članarinama morat će zbog jednog segmenta ići u hitnu proceduru. A to se odnosi na smanjenje članarine od 15 posto sukladno naputku Europske komisije što se Hrvatska obvezala prihvatiti. Naime, članarina se kao parafiskalni namet smanjuje za 15 posto. Dakle, ovaj zakon ide u proceduru odmah 15. rujna. Preostali će ići na prvo čitanje u Vladi sredinom rujna, pa onda u Sabor. Potom ćemo nakon saborske rasprave unijeti primjedbe, ako ih bude, pa idemo u drugo čitanje i usvajanje. Plan je to odraditi u listopadu.(Barbara BAN)
VIŠE PROČITAJTE U TISKANOM IZDANJU