U organizaciji Vladinog Ureda za nacionalne manjine i organizacije European Training Foundation (ETF) danas je na Brijunima održan seminar pod radnim nazivom "Inkluzivno obrazovanje u kontekstu socijalne i kulturne raznolikosti" na kojem se govorilo o važnosti obrazovanja na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Receno je da za uspješno sudjelovanje u multikulturalnom okružju države trebaju zajedno djelovati preko granica kultura, povezujuci nacionalne politike sa zajednickim prioritetima, politikama i strategijama.
Predstavnik ETF-a Peter Greenwood rekao je da je tijekom boravka u Istri posjetio obrazovne ustanove koje aktivno rade na pristupu u inkluzivnom obrazovanju dok je Alain Phillips, predsjednik Odbora za pracenje okvirne Konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Vijeca Europe, istaknuo da se cijela Europa suocava s jednakim predrasudama vezanim uz obrazovanje manjina te da je u mnogim zemljama prisutna i tiha segregacija roditelja. Istaknuo je i problem obrazovanja Roma, koji se u školskim sustavima diljem Europe najkrace zadržavaju, a razlog tome najcešce je cinjenica što se romski jezik i kultura još uvijek ne cijene, a obrazovanje je na romskom jeziku ograniceno.
Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Aleksandar Tolnauer istice da su u Hrvatskoj stvoreni svi preduvjeti za punu integraciju manjina u društvo, a zamjetan je i izuzetan napredak po pitanju položaja manjinskih zajednica. Smatra da ce ulazak Hrvatske u Europsku uniju doprinijeti vecoj afirmaciji tolerancije i medukulturalnog dijaloga i naglašava da je važno poštivati tezu "da bi ljudi imali ista prava, moraju imati pravo da nisu isti".
Predsjednik saborskog Odbora za meduparlamentarnu suradnju Milorad Pupovac osvrnuo se na položaj manjina u Hrvatskoj konstatiravši da ideološke, državne i politicke granice nisu najbolja pretpostavka za bolju suradnju medu državama. Dodao je da hrvatsko društvo još uvijek trpi zbog etnocentristickog razumijevanja politike i obrazovanja.
Predsjednik saborskog Odbora za ljudska i manjinska prava Furio Radin smatra da cesto zaboravljamo da Hrvatska ima dugu tradiciju po pitanju integracije, ali da se danas zbog ratnih zbivanja ona trebaju gledati u novom svjetlu. Istaknuo je da je Istra regija s razvijenim manjinskim pravima, a tome su, tvrdi, najviše doprinijeli njeni stanovnici.