Liste cekanja po hitnosti

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Na liste cekanja pacijenti ce ubuduce dolaziti prema tri stupnja hitnosti: ako im treba hitni postupak, moraju biti primljeni u roku od 24 sata, ako trebaju brzu proceduru najdulje u roku od tri mjeseca, a ukoliko se radi o redovnoj proceduri, u roku od šest mjeseci.

Oboljeli od malignih bolesti morat ce doci na red za pretragu u roku od dva do cetiri tjedna, a cekanje na ortopedske operacije i ugradnju umjetne lece limitirat ce se na 18 mjeseci.

Prednost ce imati trudnice i dojilje, pacijenti koji zbog bolesti ne mogu raditi ili kojima prijeti pogoršanje zdravstvenog stanja. Pacijenti ce, s druge strane, imati obvezu odjaviti se s liste cekanja ako su odustali od dogovorenog termina, a u slucaju da to ne ucine, mogli bi biti i kažnjeni.

To su neke od mjera kojima ministar zdravlja Rajko Ostojic namjerava stati na kraj dugim listama cekanja na specijalisticke preglede, dijagnosticke pretrage i operativne zahvate. U ovom trenutku, na listama cekanja u 48 od ukupno 63 hrvatske bolnice ukupno je pola milijuna pacijenata, a njih oko 10 posto, ili 50-ak tisuca, ili ne postoji ili nije naruceno kako treba.

- U sustavu listi cekanja zatekli smo kaos, a uvest cemo jasna pravila i procedure - najavio je ministar Ostojic, koji u narednih nekoliko tjedana namjerava pravilnikom urediti sve detalje oko vodenja listi cekanja. Mnoge bolnice liste cekanja i danas vode samo na papiru, a cak 60 posto bolnica koje rade ortopedske zahvate uopce nema e-listu cekanja.

Na novim ce uputnicama pisati stupanj hitnosti narudžbe, koji ce procjenjivati obiteljski lijecnik a potvrdivati bolnicki specijalist.

Pacijente ce narucivati obiteljski lijecnik
Do 1. prosinca, najavljuje ministar, Hrvatska ce dobiti e-listu cekanja na nacionalnoj razini, objavljivat ce se prvi slobodni termini, a pacijente usmjeravati na prvo slobodno mjesto. Najkasnije 1. sijecnja 2013. godine profunkcionirat ce i sustav elektronskog narucivanja iz ordinacije primarne zdravstvene zaštite, što znaci da se pacijent na pretragu ili operaciju nece narucivati sam nego ce to ciniti njegov obiteljski lijecnik
. (Lj. BRATONJA MARTINOVIC/NL)


Podijeli: Facebook Twiter