Linić se ne predaje: Fiskalne blagajne od 1. siječnja

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Ministarstvo financija odlučilo je od 1. siječnja sljedeće godine provoditi Zakon o fiskalizaciji i neće odustati od toga da svi koji moraju imati fiskalne blagajne, to i učine, unatoč pritiscima ugostitelja, koji traže odgodu, te čak prijete štrajkom.

Već početkom siječnja u akciju će krenuti 750 inspektora, koji će provjeravati jesu li 22 tisuće ugostitelja i trgovaca počele izdavati račune preko fiskalnih blagajni. No u prvom naletu Porezna uprava po svemu sudeći neće primjenjivati najrigoroznije kazne, a to je zatvaranje objekata, nego će prekršitelji dobiti priliku da to poprave do veljače.

U veljači će inspektori krenuti u drugu kontrolu i tada oni koji nisu ispoštovali Zakon mogu očekivati najstrože novčane kazne, ali i mjeru zatvaranja objekta, jer je ona predviđena za sve koji ne izdaju fiskalne račune.

Najavili su to na konferenciji za novinare ministar financija Slavko Linić i ravnateljica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec. Zasad je, otkrila je Smiljanec, certifikat Fine, koji je uvjet za uvođenje fiskalne blagajne nabavilo 8.700 obveznika od njih 22 tisuće, koji bi od 1. siječnja to trebali imati.

Čavlović-Smiljanec ističe i da su posljednjih dana gužve u Fini, koje sugeriraju da se većina ipak odlučila poštivati Zakon i kupiti certifikat. Ministar Linić kaže da su već ovog ljeta ugostitelji puno urednije prijavljivali svoje prihode, jer im je još u lipnju kod najave fiskalizacije rečeno i da će Porezna uprava uspoređivati promet nakon uvođenja blagajni s prometom iz ranijih godina.  

Ministar Linić ne boji se štrajka ugostitelja niti zatvaranja kafića, te kaže da je štrajk njihovo pravo, a da moraju voditi računa o tome da će u tom slučaju posla biti više za one koji će ostati otvoreni. Napomenuo je i da ugostitelji ne spominju činjenicu da će od 1. siječnja plaćati PDV po stopi od deset posto za većinu svojih usluga, što će im za 650 milijuna kuna smanjiti porezna opterećenja.

U Ministarstvu financija danas su ponudili i istraživanje o tome što građani misle o uvođenju fiskalnih blagajni. Tvrde da  svojom politikom Porezna uprava samo radi ono što građani žele. Prema tom istraživanju čak 78 posto građana smatra da se sivoj ekonomiji i utaji poreza mora doskočiti bez obzira na posljedice koje bi mogle biti i zatvaranje kafića. Tek 16 posto građana voljelo bi da Porezna uprava zažmiri na sivu ekonomiju i utaju poreza kako bi kafići opstali.

To je istraživanje pokazalo kako građani vjeruju da u utaji poreza prednjače odvjetnički uredi, a slijede ugostitelji i majstori za kućne popravke, dok su na četvrtom mjestu privatne ustanove u zdravstvu.  Na osnovu tih odgovora, koji su osim na percepciji, temeljeni i na osobnom iskustvu građana, Porezna uprava će i krenuti u pojačanu kontrolu djelatnosti za koje su građani izrazili najveću sumnju u utaju poreza.

Ni ministru nisu željeli izdati račun

Koliko ugostitelji nisu ozbiljno shvatili najavu fiskalizacije, ministar je ilustrirao i vlastitim iskustvom u jednom zagrebačkom kafiću.

- Od lipnja najavljujemo fiskalne blagajne, od lipnja govorimo da će svatko morati izdavati račune, a samo prije tri dana ja sam kao ministar financija u jednom kafiću doživio da mi konobar na moj zahtjev odbije izdati račun, kazao je Linić. Na pitanje je li prijavio taj kafić Poreznoj upravi i što se poduzelo, samo se nasmijao i kazao da se zna što je činiti u takvoj situaciji. (Jagoda MARIĆ/NL)

 


Podijeli: Facebook Twiter