U posljednja četiri mjeseca, od početka srpnja do kraja listopada, potvrdu Hrvatske liječničke komore za odlazak na rad ili školovanje u inozemstvo zatražio je 151 liječnik. Usporedbe radi, čitave prošle godine potvrde koje su se tada izdavale zatražila su 44 doktora medicine!
Podatke je prikupila i analizirala prim. dr. Katarina Sekelj-Kauzlarić, voditeljica Odjela za stručno-medicinske poslove u Komori, te objavila u Liječničkim novinama.
Navodi da hrvatski liječnici najradije (i dalje) biraju Njemačku, gotovo polovica njih, te Veliku Britaniju (22 posto), ali je sve popularnija Skandinavija (Švedska s 18 posto, Norveška s 12 posto).
Što se tiče odlazaka medicinskog kadra iz pulske Opće bolnice, sanacijska upraviteljica dr. sc. Irena Hrstić kaže da ne zna ni za jednog liječnika, ali da je dosad iz bolnice otišao jedan medicinski tehničar, i to na studij medicine u Veliku Britaniju, a odlazak su službeno najavili još jedan tehničar i jedna medicinska sestra.
"Uvijek mi je iskreno žao kada se netko odluči na takav korak, ali ako ga na to prisiljavaju financijske (ne)prilike, ne mogu imati obraza tražiti od njih da ostanu. Kako ih zadržati? Omogućiti im organiziran sustav rada u zdravstvu na čemu intenzivno radimo. Nažalost, pozitivni rezultati ne mogu biti vidljivi preko noći", kaže dr. Hrstić.
- Odlaze kolege, ali ne znam točno o koliko je sestara i tehničara riječ. Čujem da i liječnici intenzivno uče njemački jezik. Vani postoje velike potrebe i velika je potražnja. Naš je rad cijenjen, plaće medicinskih sestara kreću se od 1.300 do 2.000 eura. Moja je želja da više ne živim u Hrvatskoj, odrješita je Suzana Rossmanith, medicinska sestra na odjelu kirurgije u pulskoj bolnici i predsjednica bolničke podružnice Strukovnog sestrinskog sindikata. Zašto? - Zbog politike u ovoj zemlji. Pa ne možete živjeti negdje gdje ne znate kad ćete dobiti plaću, ne znate ni hoćete li je uopće dobiti, a radite posao za dvije medicinske sestre. (Piše Duška PALIBRK)
VIŠE O OVOJ TEMI ČITAJTE U TISKANOM IZDANJU.