Leko: Suci bi trebali biti otporniji na kritike

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko sucima je danas poručio da bi morali biti malo otporniji na kritike, jer "nisu mala djeca".

Leko je time, u emisiji "S Markova trga" Hrvatskog radija uzvratio na tvrdnju predsjednika zagrebačkoga Županijskog suda Ivana Turudića da je aktualna vlada "najgora do sada u pritiscima na pravosuđe".

Turudiću je zasmetala nedavna izjava "visokog izvora iz Vlade" da je odlukom o izručenju bivšeg čelnika jugoslavenske tajne službe Josipa Perkovića Njemačkoj zagrebački Županijski sud izveo "državni udar pištoljem na vodu".

- Mislim da tu nema riječi o pritisku na pravosuđe. To je intimno stajalište visokog izvora, ako postoji, to nije stajalište bilo koje funkcije niti institucije, tumači Leko.

Na opasku da takvo mišljenje preneseno u medijima ipak ima određenu težinu, pogotovo u trenutku kada postupak još nije završen Leko je odgovorio: "Ja bih rekao da suci i sudovi moraju biti malo otporniji na kritike i da imaju obvezu da budu malo otporniji".

- Oni to znaju. Nisu baš, rekao bih, mala djeca. Znaju vrlo dobro kako se sudi i koja je njihova zaštita, kazao je te istaknuo da suci moraju imati autonomnost u donošenju odluka.

Činjenica da je jedan županijski sud odlučio izručiti Perkovića, a drugi u istoj stvari odbio izručenje Zdravka Mustača po Leki nije posljedica nekonzistentnosti zakona.

- Sudovi sude na temelju zakona i vlastite savjesti, odnosno vlastitog pogleda na stvari. Zato u Hrvatskoj i u svim demokratskim sustavima imamo najmanje dvostupnost sudbenog postupka. I u ovom postupku Vrhovni sud će donijeti konačnu odluku, a iza toga čak možda i Ustavni sud, kazao je Leko. Naglasio je da je važno da suci imaju slobodu da na temelju zakona procijene činjenice o kojima odlučuju.

Rekao je i da mu do sada nije došao prijedlog za autentično tumačenje Zakona o pravosudnoj suradnji te da "nema nikakvih sugestija ni indicija o tome".

Na Turudićevu tvrdnju da je autentično tumačenje "atavizam iz boljševičkoga sustava" Leko je uzvratio da osobno ne zna porijeklo tog instituta, ali da je Turudić u posljednjih 15 do 20 godina mogao predložiti da ga se ukine, "tim više što je sam sudjelovao u izvršnoj vlasti".

Upitan zašto još nije osnovano istražno povjerenstvo za ubojstvo hrvatskoga političkog emigranta Stjepana Đurekovića, za što su optuženi Perković i Mustač, Leko je odgovorio da čeka da saborski klubovi predlože osnivanje tog povjerenstva.

Odbacio je mogućnost da vladajući na čelo tog tijela postave HDZ-ova predsjednika Tomislava Karamarka bez njegova pristanka. "Poslovnik omogućuje svakom zastupniku da se izjasni hoće li prihvatiti takvo nešto ili neće", tumači Leko i podsjeća da zastupnici nemaju obvezujući mandat te da sami odlučuju kako će glasovati i hoće li sudjelovati u radu nekog tijela.

Zamoljen da komentira operaciju očnog kapka koju je predsjedniku Ivi Josipoviću izveo liječnik iz Njemačke i njegov osobni prijatelj bez naknade, Leko je odgovorio da se jučer vidio s Josipovićem te da misli da je operacija uspjela.

- Meni to baš dobro izgleda, rekao je Leko, a na pitanje nije li Josipović time ušao u sukob interesa odgovorio je da treba respektirati činjenicu da je predsjednik izabrao liječnika koji mu je prijatelj i u kojeg ima povjerenja te da operacija nije učinjena na teret HZZO-a.

- Ne mislim da bi na tome predsjednika trebalo gađati sukobom interesa, rekao je Leko. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter