Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko pozvao je danas da se odluka o slučaju pomoćnika financija Branka Šegona, koji je od HBOR-a dobio kredit od 31 milijun kuna, prepusti Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.
- Pustite da to utvrdi Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, ne bih licitirao na politički način, to su vrlo osjetljive stvari, dajmo da se povjerenstvo nametne kao meritum takvih stvari, rekao je Leko novinarima nakon sjednice saborskog predsjedništva.
SDP-ova Dragica Zgrebec, koja je članica Nadzornog odbora (NO) HBOR-a, izjavila je da je o slučaju doznala iz novina. "Što se zapravo desilo, vidjet ćemo na Nadzornom odboru HBOR-a idućeg utorka", kazala je Zgrebec.
U NO-u HBOR-a je i Ivan Šuker, koji je kazao da su "činjenice jasne, samo je bitno hoće li netko vidjeti je li netko prekršio ili nije prekršio određene zakonske odredbe".
- Mislim da bi priča, da je u pitanju netko iz HDZ-a, bila sasvim drugačija kod mnogih institucija. Treba vidjeti kud tu priču netko vodi i kako će ona završiti. Brojke su egzaktne i može se vidjeti je li netko dobio kredit kao što su dobile desetine drugih ili to nije bilo tako, dodao je.
Šuker podsjeća i da je Zakonom o sprječavanju sukoba interesa propisano da dužnosnici upravljačka prava u svojim tvrtkama moraju prenijeti na odvjetnički ured.
- Tu je sve jasno, sve je netko davno mogao raščistiti. Zakon je za sve jednak i nitko nema pravo na bilo kakve popuste, niti itko ima pravo na šikaniranje ako to nije tako, komentirao je Šuker.
Na pitanje treba li Šegon dati ostavku Šuker je kazao: "Ako je netko prekršio određene odredbe, određena moralna pravila, onda se zna što je logična stvar".
Nije znao odgovoriti na pitanje je li Šegon po zakonu mogao dobiti takav kredit. "HBOR ima svoja pravila po kojima radi. Isto tako, ako NO gleda ime i prezime, onda to isto nije dobro. Ali mora se ponekad pogledati ime i prezime. Neiznošenje činjenica na vrijeme dovodi do toga do čega dovodi, ali u Hrvatskoj, kao zemlji koja je ušla u EU i zemlji koja se zalaže za vladavinu prava, naprosto zakon mora biti za sve jednak", rekao je Šuker.
Na Povjerenstvo za sukob interesa pozvao se i HDSSB-ov Josip Salapić. "O tome treba reći prije svega Povjerenstvo za sukob interesa. Ako je netko prekršio zakon, treba povući konzekvence, a najbolje da sam o tome odluči treba li se povući s tog mjesta", rekao je Salapić. (Hina)