Laserom po svjetskoj kulturnoj baštini!

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Da više ništa nije sveto i da su mnogi samo radi zarade spremni učiniti što god, posebno tijekom turističke sezone, dokazuje i posljednji, dosad najbizarniji slučaj u gradu Poreču, šampionu istarskoga turizma. Naime, privatni ugostitelj Marko Gudeljević svoj je restoran "Marconi" odlučio reklamirati ni manje ni više nego na crkvenome tornju svjetski poznate Eufrazijeve bazilike koja se nalazi na popisu svjetske kulturne baštine i pod zaštitom je UNESCO-a. I nitko mu ništa ne može. Da se na tornju svake večeri vrti svjetlosna laserska reklama s nazivom restorana, dojavili su nam ogorčeni ugostitelji i prodavači iz starogradske jezgre. Gradski komunalni redari kažu da su ugostitelja Gudeljevića upozorili da prekine s tom praksom, međutim ništa se nije promijenilo. Reklama se i dalje prikazuje.

Samo vizualni efekt?

- To je samo vizualni efekt. Nije to reklama u pravome smislu riječi, jer ja nisam ništa fizički stavio na crkveni toranj, objesio ili zakucao čavlima. Ne znam što reći, nisam time narušio izgled Eufrazijeve bazilike, niti ikome smetam. Uostalom, i Grad radi to isto postavljanjem raznoraznih obojenih svjetala, samo s druge strane, u uvali Peškera. Nitko me nije upozorio da se to ne smije činiti ili me kaznio pa se čak i Biskupija, s kojom sam u dobrim odnosima, nije pobunila i to tolerira. Stoga mi nije jasno čemu sad ta nepotrebna medijska pompa. Ja ću i dalje laserskim svjetlima reklamirati svoj lokal iz svog dvorišta, a s obzirom da sam razumna osoba, to ću činiti sve dok mi Grad ili Biskupija dokažu da to nije po zakonu, rekao nam je Gudeljević u kratkom telefonskom razgovoru, napomenuvši da se ne želi fotografirati za novine.

Iz gradske Službe za odnose s javnošću, na naš upit što kane ili su poduzeli po tom pitanju, dobili smo samo kratki odgovor da je Komunalno redarstvo grada, po prijavi građana, obavilo uviđaj te utvrdilo da se na zvoniku Eufrazijeve bazilike svjetlećim laserom reklamira spomenuti sadržaj. Budući da je riječ o jednom od najočuvanijih spomenika na Mediteranu, koji je 1997. uvršten na popis UNESCO-a kao zaštićena svjetska kulturna baština, Komunalno redarstvo uputilo je dopis Konzervatorskom odjelu u Puli kojim traže da poduzmu mjere sukladno svojim nadležnostima da bi se spriječilo i sankcioniralo takvo devastiranje spomenika kulture. O ovome obaviještena je i služba pri UNESCO-u koja brine o očuvanju svjetske kulturne baštine, stoji u priopćenju koje potpisuje Anja Temimović iz Grada.

U Porečkoj i pulskoj biskupiji vele da o tome sve znaju jer su im iz Grada poslali pisanu obavijest, ali da zasada ne žele iznijeti svoje stajalište jer čekaju rješenje Konzervatorskoga odjela u Puli, koji će o svemu dati svoje stručno mišljenje. U Konzervatorskom, pak, uredu kažu da su prijavu dobili od porečkih gradskih službi, no da je predmet tek u obradi pa ne mogu ništa više reći niti učiniti. (Napisao i snimio Ivan GRGAT)

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU


Podijeli: Facebook Twiter