Lalovac: Pad rejtinga dugoročno upozorenje Vladi

Ministar Lalovac na pitanja je odgovarao u Metkoviću gdje se održava maraton lađa na Neretvi (D. JERKOVIĆ/CROPIX)
Ministar Lalovac na pitanja je odgovarao u Metkoviću gdje se održava maraton lađa na Neretvi (D. JERKOVIĆ/CROPIX)

Sniženje kreditnog rejtinga agencije Fitch Hrvatskoj upozorenje je Vladi i ministrima da se mora ozbiljno razmišljati o rashodovnoj strani proračuna, ocijenio je ministar financija Boris Lalovac.

Predsjednik Republike Ivo Josipović drži da to sniženje rejtinga znači da svijet Hrvatsku prepoznaje kao ekonomiju koja još nije izašla iz krize.

- Mislim da je ovo upozorenje da dugoročno moramo ozbiljno razmišljati o rashodovnoj strani proračuna. Kratkoročno još imamo daha, ali dugoročno, već u 2014. i 2015. godini, ukoliko bude većih poremećaja na financijskom tržištu, to bi moglo utjecati na javne financije i zbog toga se nadam da će svi ministri zajedno s Vladom ozbiljno razmotriti rebalans u rujnu ove godine", rekao je ministar Lalovac danas u Metkoviću, odgovarajući na pitanja novinara u vezi s najnovijim sniženjem kreditnog rejtinga Hrvatske.

Javni dug

Na upit novinara hoće li ovaj pad kreditnog rejtinga utjecati na financije, ministar Lalovac je rekao kako se nada da u ovoj godini neće.

- U ovoj godini smo već izašli na financijsko tržište i nadam se da do kraja godine to neće utjecati, iako bi bilo nekih novih zaduženja. Međutim, dugoročno svakako znači, ukoliko se dogode nekakvi veći poremećaji na financijskom tržištu, to bi svakako utjecalo na stanje javnih financija", kazao je Lalovac.

Na upit kako komentira objašnjenje agencije Fitch da će se recesija u Hrvatskoj nastaviti i da sumnja da Vlada može izvući zemlju iz krize, ministar Lalovac je kazao kako je Fitsch analizirao dvije velike stvari koje pokušavamo ostvariti - gospodarski rast i smanjenje javnog duga.

"Ako ih promijenimo, svakako će utjecati na pozitivne promjene rejtinga",  rekao je. Dodao je kako se nada da će premijer s užim kabinetom prihvatiti njegov prijedlog,  a to je, kazao je "rasterećenje građana što se tiče poreza na dohodak; hajdemo reći, ono proširenje poreznih razreda, što će svakako utjecati na potrošnju".

Kad znate da 60 posto BDP-a oavisi o potrošnji građana i kućanstva, to bi mogao biti pozitivan utjecaj, da se BDP u konačnici okrene prema pozitivnim brojkama, dodao je.

Povoljno zaduženje

Na upit hoće li doći do smanjenja plaća zbog slabog punjenja proračuna, ministar Lalovac je odgovorio niječno i ponovio da su mirovine i plaće neupitne. Dodao je kako međutim "sigurno dugoročno nije održivo" ono, što je otvorio kao pitanje, "za 31 milijardu kuna koliko trošimo na plaće". 

Na upit hoće li biti novih zaduženja, Lalovac je odgovorio: "Vidjet ćemo kakva će biti ova godina". Pokušat ćemo iskoristiti povoljno stanje na tržištu, ako se budemo mogli zaduživati po povoljnim kamatama, rekao je. Znate da smo se usprkos niskom rejtingu zadužili (uz kamatu) oko četiri posto, odnosno 3,75 posto. "Ukoliko ostvarimo takve neke slične ponude, bilo bi ludo ne iskoristiti takvo povoljno stanje na tržištu i da preduhitrimo neka negativna stanja ako bi se ostvarila u eurozoni", rekao je Lalovac.

Na upit može li pad kreditnog rejtinga uzrokovati političku krizu u Hrvatskoj, Lalovac je odgovorio da ne može. "Svakako ovisimo o stanju  Europske središnje banke i stanja u eurozoni, s druge strane imamo i pozitivan izvoz", dodao je Lalovac. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter