Centar za rehabilitaciju Pula obilježio je u utorak u pulskoj Zajednici Talijana, odnosno Circolu, svoju 25. godišnjicu djelovanja. Ovaj centar, koji skrbi o osobama s intelektualnim teškoćama, kako je naveo njegov ravnatelj Emil Deljanin, pruža odraslim osobama s intelektualnim oštećenjem usluge smještaja i boravka, prehrane, njege i brige o zdravlju, medicinske i psihosocijalne rehabilitacije, usluge radnih aktivnosti te organiziranog provođenja slobodnog vremena.
Stanovanje uz podršku
Centar svoje usluge pruža u okviru stalnog i privremenog smještaja, organiziranog stanovanja te cjelodnevnog, poludnevnog i povremenog boravka.
- Svoju djelatnost Centar za rehabilitaciju obavlja na dvije lokacije, u Puli u Santoriovoj 11 gdje je sjedište Centra i gdje se pružaju usluge stalnog smještaja i poludnevnog boravka te u Vodnjanu gdje djeluje dislocirana jedinica u kojoj trenutno živi deset korisnika. Kada se za to iznađu sredstva za njih se planira organizirati i stanovanje uz podršku, rekao je Deljanin uz riječi kako Centar ima ukupno 70 korisnika, o kojima brine 45 djelatnika.
Uz riječi da je misija Centra pružiti podršku odraslim osobama s intelektualnim oštećenjima da kvalitetno žive kroz aktivno uključivanje u zajednicu, naveo je da je njegova vizija da takve osobe žive u društvu bez predrasuda. Stoga je prioritet Strategije razvoja Centra upravo smanjenje broja korisnika na dugotrajnom smještaju te pružanje usluge organiziranog stanovanja kao i popunjavanje kapaciteta poludnevnog boravka.
Radovi iz radne terapije
Inače, Centar za rehabilitaciju Pula osnovan je 1990. godine, a osnivač je Republika Hrvatska odnosno Ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi. Prvi korisnici stalnog smještaja došli su 1990. godine, koji su uslijed ratnih zbivanja preseljeni iz BiH. Do 2004. usluga stalnog smještaja pružala se u Vodnjanu, nakon čega je veći broj korisnika premješten u novoopremljenu zgradu u Puli. Inicijativu za otvaranje ustanove ovakvog tipa dala je Udruga roditelja osoba s intelektualnim oštećenjima s ciljem zbrinjavanja njihove djece i drugih osoba sa sličnim teškoćama, a kojima je u prigodnom programu upućena posebna zahvala.
U kulturno-umjetničkom programu, osim samih korisnika, sudjelovali su kao gosti i korisnici iz Vile Marije, Doma Alfredo Štiglić, učenici Škole za odgoj i obrazovanje, Glazbene škole i Dnevnog centa za radnu terapiju, a slavljenici su u holu organizirali i izložbu svojih radova koji su nastali u sklopu radne terapije te umjetničkim radionicama. (B. PETROVIĆ)