Kuna se pozlatila M Adleru D, Hempelu i Valamar Rivieri


Tvrtke M Adler D iz Marčane, Hempel iz Umaga i Valamar Riviera iz Poreča dobitnici su ovogodišnjih plaketa Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Pula "Zlatna kuna" kao najuspješnije istarske tvrtke prema financijskim izvješćima za prošlu godinu. Proglašenje i uručenje plaketa održano je danas u porečkoj Vili Polesini na sjednici Gospodarskog vijeća HGK pred brojnim predstavnicima javnog i privatnog sektora. M Adler D tvrtka, čiji se pogon nalazi u Pićnu, proizvodi vojnu opremu i nagrađena je u kategoriji do 49 zaposlenih. Hempel, proizvođač podvodnih brodskih boja i premaza za zaštitu, utemeljen 1954. godine, plaketu je dobio u kategoriji srednje velikih poduzeća koja imaju od 50 do 249 zaposlenih, dok je u kategoriji velikih s 250 i više djelatnika priznanje odano vodećoj hrvatskoj turističkoj tvrtki Valamar Rivieri.

Hempel opstao 63 godine

U ime M Adlera D plaketu je preuzela predstavnica vlasnika Milena Knežević Učkar koja je istaknula da im je ovo prvo priznanje.

-Mlada smo tvrtka i zahvaljujemo svim našim djelatnicima na trudu jer bez njih ovog uspjeha ne bi bilo, istaknula je Knežević Učkar.

To Hempelu nije prva „Zlatna kuna“, a u čemu je tajna uspjeha izvršni direktor ove umaške tvornice Nerio Perić kazao je da su ključna pet faktora – podrška Grada Umaga, suradnja s poslovnim partnerima i zaposlenicima, zatim njihovi penzioneri koji su tvornicu gradili 63 godine, te, „ljudi iz sjene“, odnosno njihove obitelji koje su ih podržavale. „Lakše je dobiti nagradu nego opstati u ovom poslu“, podcrtao je Perić.

- Počašćeni smo što smo ovo priznanje dobili drugu godinu za redom, a prvi smo put za „Zlatnu kunu“ nominirani i na nacionalnoj razini. Također, ušli smo i u top deset najvećih tvrtki u Hrvatskoj, kazala je potpredsjednica za poslovni razvoj i korporativne poslove u Valamaru Ivana Budin Arhanić i naglasila da je u Istri teško biti najbolji, a pogotovo pobijediti u tako jakoj konkurenciji.

"Zlatne kune" su im uručili predsjednica Županijske komore Jasna Jaklin Majetić, istarski župan Valter Flego, te gradonačelnici Poreča i Umaga Loris Peršurić i Vili Bassanese. Jaklin Majetić je navela da su "Zlatne kune" najeminentnije nagrade u hrvatskom gospodarstvu, te da su njeni dobitnici od prije 20 godina i danas uspješne tvrtke. Župan Flego je naglasio zadovoljstvo što se nalaze u najturističkijoj županiji koja je po BDP-u treća u Hrvatskoj.

- Imali smo vrijeme rasta, krize, postkrize i laganog rasta, a sada nam slijedi izazov što i kako dalje, kako napraviti da budemo još bolji. Potrebni su novi iskoraci, posebno što se tiče radne snage i obrazovanja. Svima u javnom i privatnom sektoru predstoje izazovi, a naši uspješni gospodarstvenici su stjegonoše, kazao je župan.

U Istri 46 tisuća zaposlenih

Proglašenju dobitnika plaketa prethodila su izlaganja direktora Županijske komore Damira Sirotića i dekana Fakulteta ekonomije i turizma Sveučilišta u Puli dr.sc. Roberta Zenzerovića o gospodarskim pokazateljima za županiju. Sirotić je naveo kako je poslovalo ukupno 9.724 poduzetnika koji su zapošljavali 46 tisuće radnika, među kojima najviše prerađivačka industrija (koja je ostvarila i najveće prihode), turizam, a zatim trgovina, građevinarstvo, pa stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti i ostali. Ukupni prihodi u odnosu na godinu ranije su porasli i iznosili su 30,4 milijarde. Što se tiče neto financijske dobiti, Sirotić je naveo da je u Istri lani prednjačio sektor turizma s ostvarenih 633 milijuna kuna. Zenzerović je nastavio sa statističkim podacima, uz naglasak da su investicije bile velike, te da su u odnosu na 2015. porasle za 45 posto. Naglasio je da treba razmišljati o strukturi i kretanju stanovništva, tj. o radnoj snazi koja nedostaje upravo sektorima koji su najuspješniji.

Na kraju su predstavljeni svi dobitnici priznanja iz Istre na nedavno održanima Danima turizma u Malom Lošinju, a u glazbenom dijelu nastupili su učenici Umjetničke škole Poreč, Marin Štefanac na gitari i Riccarda Labinac na harmonici.

Dodić: Sve je veći problem radne snage

U ime prisutnih gospodarstvenika obratio se predsjednik Uprave umaške banke IKB Miro Dodić koji je rekao da se kroz njihovo poslovanje osjeća da je zadnjih četiri, pet godina gospodarstvo živnulo.

- Depoziti poslovnih subjekata porasli su za 89 posto dok su građani povećali svoju štednju za 25 posto. Vidi se da su privrednici povećali svoje poslovanje i da su oprezni pri investiranju. U prerađivačkoj industriji, pri čemu je Uljanik najveći, najvažniji i uz brojne kooperante, te u trgovini i turizmu očekuje se daljnji rast prihoda. Turizam će biti važan i ubuduće, vrlo je propulzivan i ima multiplikativni efekt na ostale djelatnosti, kazao je Dodić. Međutim, sve je veći problem radne snage i time se treba više pozabaviti. „Bez radnika neće se moći više proizvoditi ni stvarati, a onda neće biti ni mogućnosti opstanka na tržištu“, misli čelnik IKB-a. (Tanja KOCIJANČIĆ, snimio Milivoj MIJOŠEK)


Podijeli: Facebook Twiter