Kako kulturna baština može pridonijeti ekonomskom razvoju bila je tema radnog sastanka partnera projekta "Archeo.S", koji je protekla dva dana održan u Pazinu. Tim su povodom Lino Manosperta, u ime Teatra Publice Pugliese iz Barija, kao vodeci partner u projektu, i Boris Demark, procelnik pazinskog Upravnog odjela za samoupravu, upravu i društvene djelatnosti, održali konferenciju za novinare na kojoj su predstavili projekt.
Uvodno je Ranka Šepic, pazinska viša strucna suradnica za mjesnu samoupravu, udruge i mlade, pojasnila da je projektom obuhvacen pazinski Kaštel, koji predstavlja vrijedan spomenik kulturne baštine, a zahvaljujuci projektu obogatit ce se kulturnim sadržajima poput kazališnih predstava i koncerata. Nakon što je upoznao Pazin i Pazinštinu Manospertu su, kaže, iznenadila prirodna i kulturna bogatstva grada i njegova podrucja. Naglasio je da je aktualno središte projekta Kaštel, ali krajni je cilj projekta doprinos ekonomskom razvoju podrucja na kojem se spomenik nalazi.
Naime, uz Pazin i Bari, u ovaj su projekt jadranske prekogranicne suradnje ukljuceni Teatro Stabile delle Marche iz Ancone te gradovi Fier iz Albanije i Igoumenitsa iz Grcke. Cilj projekta je dodatno vrednovati arheološki lokalitet, zapravo objekt koji uživa status kulturnog dobra na podrucju partnera u projektu i to stvaranjem medunarodne mreže kulturnih dobara, umjetnickih sezona ili festivala na lokalitetima partnera.
Na novinarsko pitanje na koji ce nacin "Archeo.S" povezati kulturu i ekonomiju Manosperta je odgovorio da projekt obuhvaca i model destinacije, dakle odredenog podrucja, prema kojem se u sklopu kulturnih produkcija, na kojima se u pravilu okuplja veci broj ljudi, promovira i lokalna ekonomija. To u slucaju Pazina mogu biti proizvodi od mesa istarskoga goveda, zatim vino, maslinovo ulje ili tomu slicno. Buduci da ce se programi održavati u više regija, Demark u tome vidi dobru priliku za promociju Pazina te njegovih ekonomskih i turistickih potencijala izvan naših granica.
- Ukupni proracun "Archea.S" je tri milijuna eura, od cega je za projekte u gradu Pazinu potrebno 300 tisuca eura, a od toga je 255 tisuca eura osigurano iz proracuna Europske unije, dok je ostatak od 45 tisuca eura dužan osigurati Grad Pazin, pojasnio je Manosperta. Najavio je i širenje projekta na druge regije istocnog Jadrana, poglavito Dalmaciju, dodajuci da je Istra, za razliku od drugih podrucja u okruženju, u povoljnijem položaju jer ima razradenu kulturnu strategiju i plan upravljanja kulturnim dobrima. Važnost projekta je, prema njemu, u tome što, osim afirmacije kulturnih dobara i kulturne produkcije, može potaknuti gospodarski razvitak kraja u kojem se provodi.
Demark naglašava da ce ovaj projekt zasigurno oplemeniti kulturu i kulturne sadržaje u Pazinu, ali i pridonijeti promociji njegovih kulturnih dobara. Vjeruje da ce projekt, za koji ocekuje potporu Županije i lokalnog gospodarstva, pridonijeti i bržem razvitku odredenih gospodarskih aktivnosti na Pazinštini. U tijeku su radovi i arheološka istraživanja u Kaštelu, koji svakim danom otkrivaju nove, dosad nepoznate detalje iz pazinske prošlosti, a zahvaljujuci njima vec je izmijenjena uvriježena slika o prošlosti grada. (Mirjan RIMANIC)
Oprema vrijedna 40 tisuca eura ostaje Pazinu
Na sastanku su izabrani organizatori umjetnickih sezona i produkcija koje ce gostovati u gradovima partnerima. Ugovorene su usluge prevodenja i službenog snimanja projektnih aktivnosti, a u planu je oprema za kazališne produkcije vrijedna oko 40 tisuca eura (pozornica, razglas, rasvjeta i ostala tehnicka oprema) koja ce trajno ostati u vlasništvu grada Pazina. Projektom su predvidena i sredstva za promociju i medijsko pracenje svih dogadaja vezanih u projekt, kojima se u Kaštel želi dovesti cim veci broj posjetitelja i aktivnih sudionika umjetnickih dogadanja.