Da mi je još prije nekoliko dana netko rekao da se u Istri, ovdje u nas, kuhaju štruklji, bez razmišljanja bih ga odmah ismijala. Kakvi štruklji? Pa zna se gdje se oni prave, u Zagorju i Prigorju. Ja ih obožavam pecene s vrhnjem u pecnici. Tako mekani, podatni, ukusni. I, na žalost, tako kaloricni.
Bilo je to do neki dan, jer, uvjerih se kod tete ?ordane Markežic iz sela Pregara, i te kako se u Istri pripremaju štruklji, ali ne oni zagorski, vec naši, domaci, istarski. Zovu se, i dapace donekle slice zagorskim, ali se pripremaju drugacije i s još nekim sastojcima. Pregara je, za one koji ne znaju, selo koje je nekada pripadalo Hrvatskoj, ali je nesretnim politickim okolnostima postalo slovensko. Nalazi se preko puta jednako slikopisnog i lijepog Zrenja, ponad doline rijeke Mirne.
Štruklji se pripremaju zimi kad ima kobasica i ombola i dovoljno vremena za pripremanje zahtjevnijih jela. Kako veli teta ?ordana, obicno su se pripremali za prigodne ruckove, nedjeljne i blagdanske, a obavezno za svadbe te u svim vecim obiteljskim i crkvenim slavljima. Jeli su se uz kiseli kupus, i, premda naizgled komplicirani, zapravo su obicni u svojim sastojcima - stari kruh, brašno, jaja, sir te ombolo i kobasice, ali u zaista minimalnim kolicinama. Probajte i vi, necete požaliti!
Kuhani štruklji
Sastojci: 2 šake brašna, na vrh noža kvasca, 2 jaja i malo vruce
vode (za tijesto); stariji kruh, malo mlijeka, 1 jaje, ribanog sira -
za pola manje od kruha (za nadjev), 1 jaje za premaz, komadici kobasica
i ombola.
Priprema: umijesiti tijesto da bude glatko i da se može razvaljati
malo deblje od onih za rezance, premazati s jajetom; kruh umociti u
mlijeko, dodati jaje i ribani sir; smjesom premazati tijesto i posuti
komadicima ombola i pancete (ako nisu dovoljno suhi, prethodno iz
lagano prepržiti), zarolati, zaviti u kuhinjsku krpu, kuhati 15 minuta
na laganoj vatri, izvaditi, ohladiti, narezati na kriške.