U hrvatskim kampovima ove je predsezone, od otvaranja u travnju do 23. lipnja, ostvaren porast noćenja od 6,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a pozitivan trend će se, sudeći po najavama, nastaviti i tijekom ljeta te u jesen, doznaje se iz Kamping udruženja Hrvatske (KUH).
Predsjednik KUH-a Tihomir Nikolaš u razgovoru za Hinu naglašava i da bi ova kamping sezona u Hrvatskoj mogla biti kako po noćenjima, tako i financijski nešto malo bolja od lanjske, pogotovo ako vrijeme 'posluži' u jesenskim mjesecima. KUH-ova predsezonska statistika odnosi se na uzorak koji obuhvaća gotovo 60 posto kamping kapaciteta Hrvatske, među kojima su i svi najbolji kampovi, kod kojih se, kaže Nikolaš, nastavlja trend dobrog poslovanja jer su ti kampovi i ove godine i uz nešto višu cijenu od ostalih najtraženiji i najposjećeniji. Podaci za predsezonu pokazuju i da je svibanj u kampovima bio nešto slabiji, ali je zato lipanj bio odličan zbog povoljnog rasporeda praznika i blagdana, čemu, po ocjeni Nikolaša, nije naškodilo ni nešto lošije vrijeme oko blagdana Tijelova u ovom lipnju, kada primjerice Nijemci imaju više dana slobodno. Napominjući da se u predsezoni ostvaruje oko 19 posto ukupnih godišnjih noćenja u kampovima, Nikolaš kaže da sada slijede ljetni, glavni mjeseci za kampove, od kojih bi srpanj mogao biti malo problematičan, s 'rupama', dok su za kolovoz, pa i rujan najave odlične za gotovo sve kampove. Promatrano po regijama, u kampovima Dalmacije u ovoj predsezoni ostvaren je porast noćenja od 0,7 posto, na Kvarneru od 5,4 posto, a najveći u Istri od 8,1 posto. Ukupno su najviše noćenja u tom razdoblju u kampovima tradicionalno ostvarili Nijemci, Slovenci i Austrijanci, i to svi sa udjelom u noćenjima od po više od 10 posto. Slijede ih Nizozemci, Talijani i Česi, a zanimljivim Nikolaš ističe da su na 7. mjestu po noćenjima domaći turisti, iako sa skromnim udjelom od 2,5 posto u noćenjima.
Dobre i manje dobre novosti ove sezone za kampove
Osim dobrih brojki, Nikolaš ističe da se u kampovima u Hrvatskoj događa još niz drugih dobrih stvari, poput trenda da je sve više kampova koji podižu kategoriju temeljeći to na ulaganjima u infrastrukturu i dodatne sadržaje. Snažno se pokreće i ciklus kategorizacije koji je za kampove zbog brojnih problema, pa i neriješavanja vlasničkih i pravnih odnosa nad zemljištem, bio odgađan zadnjih 15-ak godina, a ima kampova koji traže i rekategorizaciju na više, kaže Nikolaš. Dodaje da tome sada pridonosi i to što je dosta kampova već podnijelo ili je u pripremi podnošenja zahtjeva za koncesioniranjem turističkog zemljišta na kojemu rade, a koji služi i kao svojevrsni dokaz o vlasništvu. Među novostima u kampovima, Nikolaš ističe i sve vidljivije postavljanje mobilnih kućica ili MobilHome-ova, samostojećih objekata s priključcima na struju i kanalizaciju, s klimom i drugom 'apartmanskom' opremom, a nalaze se u prirodi kampa. Kako ta ponuda, odnosno broj tih kućica, raste skoro brže od potražnje, jer ih u kampove u dogovoru s vlasnicima postavljaju i lokalni poduzetnici te touroperatori, može doći i do smanjenja cijena najma tih kućica u kampovima, koje se, ovisno o ponudi i veličini kućice, kreću i do 140 eura po danu u ljetnom dijelu sezone.
No, Nikolaš to ne drži nekim većim problemom jer cijene ipak ovise o potražnji, ali zato znatno većim problemom za buduće poslovanje kampova vidi u najavama povećanja boravišne pristojbe, za sada samo u ljetnom dijelu sezone i navodno od idućeg ljeta. Već ranije su iz KUH-a, reagirajući na takve najave ministra turizma Darka Lorencina, kazali da će s povećanjem kampovi u Hrvatskoj imati najveći iznos boravišne pristojbe na Mediteranu. Nikolaš kaže da to povećanje možda ne znaći puno, primjerice, hotelijerima, ali da će za kampove imati veće posljedice i na prihode i na strukturiranje cijena. (Hina)