Kriza u BiH se zaoštrava, mogući i izvanredni izbori

Pred BiH je teška godina - Sarajevo (arhiva)
Pred BiH je teška godina - Sarajevo (arhiva)

Bosna i Hercegovina će u 2013. godinu ući suočena s političkom krizom koja bi mogla biti još ozbiljnija od one koja je u toj zemlji obilježila godinu na izmaku, a nije isključena ni mogućnost provedbe izvanrednih izbora, barem na razini Federacije BiH, ocjena je koju u ponedjeljak donose mediji u toj zemlji.

Šest stranaka koje čine vladajuću koaliciju na državnoj razini najavilo je da će vrlo brzo u parlamentarnu proceduru uputiti prijedloge niza novih zakona temeljene na političkom dogovoru stranačkih lidera.

Među njima su prijedlozi izmjena izbornog zakona te načina izbora tužitelja, koji za sada izazivaju najviše prijepora jer oporba drži da su oni korak unatrag u odnosu na sadašnja rješenja.

Neke od prijedloga oprezno su kritizirali i dužnosnici Europske komisije, posebice onaj koji se odnosi na uspostavu većeg političkog utjecaja nad procesom izbora tužitelja, o čijim bi imenovanjima ubuduće odlučivali parlamenti na različitim razinama.

Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić potvrdio je da će ta stranka iskoristiti sve mehanizme koji joj stoje na raspolaganju da bi blokirala usvajanje novih zakona, koje smatra štetnim po interese države.

"Poručujem im (strankama 'šestorke') da ne gube ni svoje ni naše vrijeme jer ti zakoni neće proći", izjavio je Tihić za televiziju BHT 1.

SDA je ranije odlučila da neće napustiti pozicije u vladi Federacije BiH iako je u entitetskom parlamentu bila prisiljena prijeći u oporbu nakon što su Socijaldemokratska partija (SDP), Savez za bolju budućnost (SBB) te HDZ BiH i HDZ 1990. sklopili koalicijski sporazum. Zajedno s Hrvatskom strankom prava (HSP) te Narodnom strankom "Radom za boljitak" (NSRzB) SDA kontrolira osam ministarskih pozicija, koliko ih ima i SDP.

Predsjednik Federacije BiH Živko Budimir (HSP) odbio je prijedloge SDP-ova premijera Nermina Nikšića za smjenu ministara iz SDA-e, HSP-a i NSRzB-a pa su parlamentarna većina i oporba u pat-poziciji kad je u pitanju izvršna vlast u FBiH.

"Imamo nefunkcionalnu vladu, nema mjera, standard je sve niži i nema posla. Oni koji su Budimira doveli moraju reagirati i naći rješenje", kazao je glasnogovornik HDZ-a 1990. Veso Vegar.

Američki veleposlanik u BiH Patrick Moon naznačio je pak u nekoliko javnih nastupa da ideja izvanrednih izbora nije nešto što bi međunarodna zajednica podržala jer su oni skupi, priprema traži vremena, a ishod glasovanja vjerojatno ne bi puno toga promijenio.

Predsjednik SDA Tihić je ocijenio da je pred BiH veoma teška godina i dodao da ne vjeruje u brzo postizanje rješenja. "Godina 2013. će vjerojatno biti najteža od Daytona", rekao je Tihić. (Hina)


Podijeli: Facebook Twiter