Kreativnost pretocena u stepenice

Isteklo je pravo korištenja fotografije
Isteklo je pravo korištenja fotografije

Neki stanovi i kuce nezamislivi su bez stubišta, a u takvim stambenim prostorima ono predstavlja kljucan element. Naime, element je to koji mnogi ljudi svakodnevno koriste, i to u razlicitim situacijama - ujutro dok kasne na posao, vikendom kad polagano, možda bosi osvajaju stepenicu po stepenicu, po povratku iz kupovine kad punih ruku hodaju stepenicama pazeci pritom da ne zapnu i padnu ili pak kad stepenice prelaze trceci u igri s ukucanima.



Imajuci u vidu ove, ali i brojne druge situacije, nije teško zakljuciti da upravo stubište ima kljucnu ulogu u stambenom prostoru te je stoga njihovom osmišljavanju potrebno posvetiti posebnu pažnju. Ona se, dakako, odnosi na funkcionalnost, ali i dizajn samih stepenica jer gotovo je podjednako važno da je stubištem moguce bez vecih problema prenijeti veci dio pokucstva, ali i to da ono svojim dizajnom cini skladnu cjelinu s ostatkom stambenog prostora.

Tako danas gotovo svi znaju za ravne ili spiralne stepenice, stubišta s podestom ili bez njega, stepenice napravljene od razlicitih materijala ili pak razlicitih kombinacija materijala. U svakom slucaju, stepenice i samo stubište ostavljaju prostora za brojna kreativna rješenja koja ovaj, cesto nepravedno zapostavljen element stambenog prostora izdvajaju u prvi plan.



Tobogan i za male i za velike

Upravo takve stepenice krase jedan moderno ureden domu u Pragu, tocnije u industrijskoj cetvrti Liben. Rijec je o jednom od zasigurno najtanjih stepeništa na svijetu koja podsjecaju na usku traku i cija su gazišta debela tek 10 milimetara. Unatoc svome krhkome izgledu, a zahvaljujuci materijalu od kojega je napravljeno - celiku - ovim se stubištem bez ikakvog straha mogu spuštati i penjati i gojazne osobe. Ove trakaste stepenice osmislili su arhitekti iz ceškog arhitektonskog studija HŠH, a zanimljivo rješenje koje predstavlja kombinaciju kreativnosti, originalnosti i zabave ponudio je engleski arhitekt Alex Michaelis, koji je osmislio tobogan-stepenice.



Rijec je zapravo o obicnim stepenicama uz koje se nalazi i tobogan koji jamci brži i daleko zabavniji nacin spuštanja s više etaže na nižu. Svoje originalno rješenje Alex Michaelis je, na oduševljenje djece, postavio u vlastiti dom, no napominje da i sam, baš kao i brojni njegovi (odrasli) gosti, cesto ne može odoljeti toboganu.

I dizajnu skloni Talijani dali svoj doprinos najkreativnijim stubištima u stambenim prostorima. Naime, firentinski arhitekt Guido Ciompi za milanski je hotel Gray osmislio "plutajuce" stepenice. Rijec je o uistinu zanimljivom rješenju, kojemu je vrlo slicno, a opet uvelike razlicito i ono španjolskog dizajnera Jordija Vayreda, cije se takoder "plutajuce" stepenice mogu na prvi pogled uciniti napravljenima samo za macke.



"Lebdece" stepenice

Ipak, buduci da su napravljene od celika i zavarene za celicne spone, ove stepenice mogu podnijeti težinu od 200 kilograma. Unatoc njihovoj izdržljivosti, arhitekt je dobio niz kritika za ovo rješenje, i to prvenstveno zbog sigurnosti koja, procijenili su njegove kolege, nije na zadovoljavajucoj razini, no Jordi Vayreda objasnio je da su takve stepenice namijenjene iskljucivo za loft prostore u kojima je smješten, primjerice, klimatizacijski sustav, zbog cega bi se ovakvo stubište koristilo tek povremeno.



Da i mali stambeni prostori mogu biti itekako zanimljivo uredeni, odnosno da mogu djelovati inspirativno, najbolje su pokazali slovenski arhitekti Aljoša Dekleva i Tina Gregoric. Oni su, naime, pažnju medunarodne javnosti privukli uredenjem XXS (extra-exstra-small) kuce u Ljubljani koja je nagradena Srebrnom plaketom, europskom nagradom za arhitekturu Luigi Cosenza 2004. godine i nagradom Wallpaper, Best breakthrough designers 2005. godine. Naime, njih je dvoje za ovu kucu ukupne površine 43 metra kvadratna osmislilo uistinu zanimljive i istodobno dimenzijama vrlo zahvalne stepenice koje osim svoje funkcionalne, imaju i dekorativnu ulogu.

Dakle, s malo kreativnog promišljanja stubište u stanu može preuzeti kljucnu ulogu koja se ne odnosi samo na efektni detalj, nego i na zabavu za ukucane.


Podijeli: Facebook Twiter