"Krasna zemljo, Istro mila" zaorilo se sa škalina porečkog gradskog kazališta, kao i svih 44. godina do sada na otvorenju susreta „Naš kanat je lip“. Dirigent mješovitog pjevačkog zbora Hrvatske čitaonice Trsat Vinko Badjuk ravnao je zborom u kojem su bili svi pjevači koji su prema programu nastupali u petak, na prvoj večeri 45. susreta pjevačkih zborova u Istarskoj sabornici.
Zajedničko pjevanje istarske himne jedan je od zaštitnih znakova Kanta, jedinstvene porečke manifestacije u kojoj simbolično odjekuju tonovi svih skladatelja koji su pisali za zborove, od Ronjgova, Zlatića, Kaplana, Rašana i Cossetta do Prašelja, Milottija i Bužlete. Od samih početaka susret je privukao pozornost pjevačkih zborova koji zajednički doprinose isticanju ljepote istarsko-primorske pučke glazbe pretočene u umjetničko djelo. Temelji autohtone istarske glazbene ljestvice utkani su u zborsku pjesmu još prije nekoliko desetljeća te ih Kanat redovito njeguje i osvježava, obogaćujući glazbenu literaturu istarskih, primorskih i drugih hrvatskih gradova.
Na ovogodišnju manifestaciju prijavilo se 19 zborova iz Istarske i Primorsko-goranske županije te iz Austrije, Italije i Slovenije. Ova manifestacija je sudjelovanjem stranih zborova dobila međunarodnu dimenziju. U petak, nakon nastupa na Narodnom trgu, zborovi su otišli u Istarsku sabornicu gdje je 45. “Kanat je lip” službeno proglasio otvorenim županijski pročelnik za kulturu Vladimir Torbica. Prije njega govorila je zamjenica gradonačelnika Nadia Štifanić Dobrilović koja je istaknula da se ovaj dugovječni susret može sažeti u tri riječi – kontinuitet, vrijednost i ljubav kao glavni začin bez kojeg se ništa ne dešava. V. d. ravnateljice Pučkog otvorenog učilišta Poreč Vesna Tripar kazala je da je Kanat povod da se nove skladbe pišu a zaslužan je i za njegovanje specifičnosti Istre, poput istarske glazbene ljestvice kao kulturnog fenomena. U ime organizacijskog odbora Đeni Dekleva-Radaković naglasila je da je Kanat krenuo prema pola stoljeća postojanja. Naglasila je da je u 45 godina njegova održavanja nastupilo čak 1.450 zborova, od kojih su 200 bili dječji. Nastalo je 360 skladbi, izdano 28 zbirki i monografija, a pokrenut je i natječaj za skladanje novih pjesama. Kanat spade u tri najdugovječnije istarske manifestacije.
Zatim je pod vodstvom Vlade Pernića počeo program koji su otvorili domaćini, porečki mješoviti zbor “Joakim Rakovac” pod ravnanjem maestre Dekleva-Radaković. Nakon toga nastupili su zbor “Renato Pernić” iz Roča, ženska vokalna skupina “Romansa” iz Buja, te zborovi “Hrvatske čitaonice Trsat” iz Rijeke, “Lavanda” iz Novigrada, “San Martino” iz Tara, “Nešpula” iz Pule i “Sokol” iz Buzeta.
Prema najavi, u subotnjem programu su nastupili zborovi “Bazovica” iz Rijeke, “Vrelo” iz Fužina, “Carillon” iz Pule, “Saengerrunde Scheifling” iz Austrije i “Matko Brajša Rašan” iz Pule, potom vokalna skupina “Karina” iz Kozine u Sloveniji i pjevački zbor mladih “Lira” iz Rijeke. Večer je upotpunio dječji zbor Umjetničke škole Poreč.
Organizaciju Kanta opet potpisuje Pučko otvoreno učilište, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture, Istarske županije, Grada Poreča i Porečko-pulske biskupije. Zborovi su i u subotu navečer započeli zajedničkom izvedbom pjesme “Krasna zemljo, Istro mila” na Narodnom trgu, a zatim se manifestacija opet preselila u Istarsku sabornicu gdje je izveden svjetovni program. Koncertna večer s duhovnim programom održat će se u Eufrazijevoj bazilici u nedjelju s početkom u 20.30 sati. Nastupit će vokalne skupine “Zvir” iz Jelenja i “Lira” iz Rijeke, te mješoviti zbor Conservatorio “Giuseppe Tartini” iz Trsta. Svi zajedno otpjevat će “Oče naš” Matka Brajše Rašana. (Tanja KOCIJANČIĆ)